Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lekári už začali zbierať úrodu svojich odborárskych lobistov

02.01.2014, 18:10 | SITA | ver

Zvýšenie je ukotvené v zákone, tento rok si celkovo vyžiada vyše 19 miliónov eur

  • Tlačiť
  • 0

Na lekárov v ústavných zdravotníckych zariadeniach čaká v novom roku a následne aj v roku 2015 vyšší plat. Ide zo zvyšovanie v rámci tretej etapy, ktorú memorandum o úprave pomerov v zdravotníctve pôvodne sľubovalo na rok 2013.

Lekár so špecializáciou by mal po novom zarobiť minimálne 1 688 eur a následne od roku 2015 aspoň 1892 eur mesačne. Jeho kolega bez špecializácie by nemal ísť v aktuálnom roku s platom pod 1005 eur za mesiac.

Zvýšené mzdy si v tomto roku vyžiadajú celkovo 19,3 milióna eur. Tak ako sa predpokladalo, budúci rok vzrastie táto suma na viac ako 36,6 milióna eur. Náklady majú znášať zdravotné poisťovne a zdravotnícke zariadenia. Navyšovanie je obsiahnuté v zákone o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý prezident podpísal ešte v lete minulý rok.

Dohoda na tretej etape sa zrodila začiatkom roka 2013. Pôvodne mala byť táto tranža na základe memoranda, ktoré s Lekárskym odborovým združením (LOZ) uzavrela ešte predchádzajúca vláda, naplnená už v minulom roku.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská však vtedy zvyšovanie neodklepla, podľa nej to mohlo ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Nakoniec sa vedenie rezortu s LOZ dohodlo, že tretia etapa bude rozdelená na roky 2014 a 2015. Pod tlakom odborárov sa rozhodnutie premietlo aj do legislatívy.

Zákon stanovil koeficienty, platy atestovaných lekárov budú v roku 2014 najmenej na 2,1-násoboku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve spred dvoch rokov, v prípade neatestovaných na 1,25-násobku. Druhá časť tretej etapy by sa mala naplniť následne na začiatku roka 2015, kedy sa mzdy atestovaných lekárov zvýšia na 2,3-násobok.

Prvé dve etapy zvyšovania upravila novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti z roku 2011.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy zdravotníctvo

Diskusia (0 reakcií)