Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lekárom v Ohiu hrozia väzením aj smrťou. Za zákrok, ktorý veda ešte nepozná

02.12.2019 | Peter Habara

Diskusia (10 reakcií) Pravidlá diskusie

02.12.2019 | Ivan475

keď sa politika a náboženstvá crcajú do medicíny, je to akoby polsanec chodiaci na kolobežke radil mechanikovi ako opravovať auto..
na mieste lekárov by som sa kašlal na podobné zamerania.. nech si svätuškári robia výlety do indie a pochovávajú svoje dcéry ako za starých dobrých čias, než kôli takým vymletým makoviciam riskovať basu..

03.12.2019 | Roman Kanala

Lekár skladal Hypokratovu prídsahu, nie hypokritovu. Musí pre záchranu pacienta urobiť všetko, čo je možné a nesmie mu uškodiť. Pacientom je žena a nie embryo, odsúdené na zánik, čokoľvek by robil.

03.12.2019 | martin33

Originalna Hipokratova prisaha:
" ...Žádné ženě nedám prostředek k vyhnání plodu...."
https://cs.wikipedi...
Pacientmi su v tomto pripade obidve ludske bytosti - aj matka aj plod.

03.12.2019 | Marek111

Rozumies pisanemu textu?
Problem je, ze zakon ziada zakrok, ktory zatial neexistuje a nie je mozne ho v dnesnych podmienkach uskutocnit. Je to taka Hlava 22.

03.12.2019 | martin33

To je celkom dobra motivacia na prislusny medicinsky vyskum. Za zachranu dvoch ludskych zivotov to stoji.
Predpokladam, ze v pripade sudneho procesu sa sud obrati na znalca v odbore mediciny, teda realne ziadny trest lekarom nehrozi.

03.12.2019 | Marek111

Uau, doteraz ziadny vyskumny ustav nenapadlo, ze by to mali riesit. Este ze si to pomenoval.

Podme teraz robit zakony na problemy buducnosti - napriklad dozivotie za to, ze si pred havariou viedol motorove vozidlo viedol ty a neprenechal si riadenie autopilovoti. Nemas autonomne riadenie? To je jedno, ale je to dobry napad na dalsi vyskum. Vsak?

03.12.2019 | martin33

Vzhladom k tomu, kolko percent dopravnych nehod je sposobenych chybou vodica, je to dobry napad. Pokial v tom zakone bude klauzula "ak je to mozne" ako v zakone o ktorom diskutujeme, nikto v sucasnosti potrestany nebude.

03.12.2019 | martin33

Este k tomu porozumeniu pisaneho textu, je tam uvedene "ak je to možné," (v originale "if applicable") , teda ziadna Hlava 22.

03.12.2019 | Roman Kanala

Na Americku sa v trestných veciach môže zbehnúť porota katobigotov a tí pošlú na smrť či doživotie len tak raz-dva. Odvolanie neznamená zmenu rozsudku, lebo na Americku sa počíta prvostupňový rozsudok a ten môže zavážiť. Oni tam nemajú Strasburg a ľudské práva. Tam je ešte rímske právo, Chamurapi, Starý zákon, oko za oko, zub za zub. Stredoveká temnota. Vzdialenosti sa počítajú na míle, výška na chodidlá kráľa Henryho III. a drevo na palce.

03.12.2019 | Balt

To ale nie je tá Hipokratova prísaha, ktorá sa skladá v súčasnosti. Viď priamo váš odkaz: "V řadě moderních verzí bylo např. vypuštěno odvolávání se na bohy, slib o vyučování lékařství pouze mužům a také části, které lékaři zakazují vyvolat potrat a provádět eutanázii."