Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Leninov pohreb sa zatiaľ konať nebude, chcú ho prediskutovať

03.11.2017, 18:40 | TASR

Čečenský líder Ramzan Kadyrov vyzval vo štvrtok ruskú vládu, aby dala pochovať zakladateľa bývalého Sovietskeho zväzu Vladimira Iľjiča Lenina, ktorého telesné pozostatky sa nachádzajú zabalzamované v mauzóleu na Červenom námestí v Moskve. Informovali o tom agentúra TASS a spravodajská stanica Slobodná Európa (RFE/RL).

  • Tlačiť
  • 1

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov v reakcii novinárom povedal, že Leninov pohreb „nie je momentálne na programe Kremľa“ a daná záležitosť si vyžaduje „širšiu spoločenskú diskusiu“.

Telo vodcu ruskej revolúcie je s výnimkou niekoľkých krátkych období vystavené verejnosti od jeho smrti v roku 1924.

R. Kadyrov zároveň uviedol, že ak ruský prezident Vladimir Putin nariadi Leninov pohreb, potom sa bude musieť pochovať aj hlava Hadžiho Murada, vodcu povstania čečenského a dagestanského ľudu z 19. storočia proti ruskému impériu, ktoré chcelo dané územia začleniť do svojich hraníc. Jeho hlava sa nachádza v petrohradskom múzeu.

Výzva severokaukazského vodcu prišla iba niekoľko dní pred 100. výročím boľševickej revolúcie, ktorá sa uskutočnila pod Leninovým vedením a priviedla k moci komunistov.

Moskva však vlani vyhovela podobnej žiadosti Kazachstanu, ktorý požiadal o vydanie zabalzamovanej hlavy kazašského vodcu boja za národnú slobodu Keikiho Batyra. Sovietske úrady ho zavraždili v roku 1923 a jeho lebku uchovávali v petrohradskom múzeu až do vlaňajšieho októbra, keď ho vydali Astane na pochovanie.

  • Tlačiť
  • 1