Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Letiská stratia milióny kufrov ročne. Čo sa s nimi deje?

13.07.2019, 17:00 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

Záložky na víkend | Cez pracovný týždeň človek často natrafí na mnoho zaujímavých článkov, ktoré sú však také dlhé, že nie je čas sa na ne sústrediť. A kým príde víkend, stratia sa vo víre internetu. V rubrike Záložky na víkend vám ponúkame zaujímavé články, na ktoré sa najlepšie sústreďuje pri dlhej sobotnej či nedeľnej káve.

  • Tlačiť
  • 4

Rukami letiskového personálu a zamestnancov aerolínií prejde ročne okolo 4,3 miliardy kusov batožiny. Z tohto množstva nenájde svojho správneho adresáta približne 25 miliónov kusov.

Najhoršie štatistiky v tomto smere vykazuje Európa – na každých tisíc cestujúcich skončí na nesprávnom alebo na vôbec žiadnom mieste 7,29 kufra. Na porovnanie, pri rovnakom počte pasažierov vykazujú severoamerické letiská chybovosť 2,85 kufra, tie ázijské len 1,77 kufra.

Táto batožina sa nestráca v žiadnej čiernej diere. Ako vysvetľuje britský portál BBC, najčastejším dôvodom zlého alebo žiadneho doručenia sú oneskorené transferové lety, teda batožinu jednoducho včas nestihnú naložiť do ďalšieho lietadla.

Značná časť mizne aj po tom, čo si cestujúci omylom či úmyselne z dopravníkového pása odnesie nesprávny kufor. Chaos môže vzniknúť aj v dôsledku toho, že dôjde ku komunikačnému šumu medzi nakladačmi aerolínií a tými, ktorých zamestnáva priamo letisko.

Väčšina kufrov končí v špecializovanom oddelení „strát a nálezov“, kde sa nevyzdvihnutá a stratená batožina uchováva niekoľko mesiacov. Ak sa jej skutočný majiteľ počas tohto obdobia nenájde, letiská túto batožinu buď zničia, alebo ju pošlú do dražby. Ako podotýkajú zahraničné aukčné spoločnosti, kufre obsahujú naozaj rozmanité veci a vydražiť sa dá prakticky všetko vrátane zubných náhrad či umelých končatín.

Neprehliadnite

V rámci manipulácie s batožinou na letiskách však dochádza k vývoju veľkého množstva technológií a investujú sa do nich nemalé peniaze, miera stratovosti by tak mala každým rokom klesať.

Najrýchlejšie otepľujúce sa miesto na svete

Pôvodne pred stovkami rokov toto mesto založili lovci veľrýb. Potom prišli uholní baníci, neskôr ho objavili turisti a stal sa terčom turistického ruchu, teraz sa v

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy Záložky na víkend