Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Levočská nemocnica je v súkromných rukách

02.10.2008, 16:23 | jz | © 2008 News and Media Holding

Česká skupina Agel podnikateľa T. Chreneka si pomaly buduje sieť špitálov na Slovensku.

  • Tlačiť
  • 0

Čerstvý majiteľ zdravotnej poisťovne Apollo, firma Agel patriaca českému podnikateľovi Tomášovi Chrenekovi, kúpil levočskú nemocnicu s poliklinikou.

Za dvojtretinový balík akcií zaplatí spoločnosť Agel SK mestu 1,4 milióna eur, ďalších 2,3 milióna investuje v najbližších troch rokoch do rozvoja zariadenia.

Menšinový balík ostane v rukách mesta. Nemocnica je najväčší zamestnávateľ v okrese, mesto si preto nad ňou chce zachovať čiastočnú kontrolu. O nemocnicu stáli ešte dvaja ďalší záujemcovia, ponuku skupiny Agel vyhodnotili mestskí poslanci ako najvýhodnejšiu. Agel sa netají tým, že plánuje na Slovensku vybudovať sieť nemocníc podobnú tej, ktorú má v Česku.

nemocnica.jpg

Košická župa si napríklad dala spracovať analýzu, v ktorej vychádza, že by bolo vhodné nájsť pre nemocnice v rámci kraja strategického partnera. Podľa viacerých zdrojov by ním mohol byť práve Agel SK.

Agelu už od júla tohto roka patrí špitál v Krompachoch. Zároveň má v portfóliu niekoľko košických lekární a košického distribútora liekov a zdravotníckych pomôcok Martex Medical. Agel pôvodne plánoval vstúpiť na Slovensko za predchádzajúcej vlády, no nestihol to a nová vláda deklarovala neochotu privatizovať zdravotnícke zariadenia.

V Česku patrí Agelu sieť nemocníc v severných Čechách, pôvodne sa mala rozšíriť o severoslovenské nemocnice. Momentálne sa v Česku snaží Agel vybudovať sieť súkromných ordinácií. Po zmenách v zdravotníctve si tento rok otvorila v ČR zdravotnú poisťovňu.

Foto - Miro Nôta

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)