Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Lídri eurozóny sa dohodli na pakte pre euro

11.03.2011, 22:29 | TASR

Brusel bude dohliadať na dlhy, platy aj penzijné systémy krajín (Aktualizované)

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

euro, eurozóna

Aktualizované 12. 3. 2011 o 9:10 o zlepšenie podmienok úveru pre Grécko a ďalšie podrobnosti zo summitu

Zástupcovia členských štátov eurozóny dosiahli principiálnu dohodu o "pakte pre euro", ktorý vošiel do povedomia pred niekoľkými týždňami ako pakt konkurencieschopnosti.

Rozruch na summite v Bruseli spôsobil stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, ktorý večer informoval o celkovej dohode na sociálnej sieti Twitter, no po niekoľkých minútach svoj odkaz stiahol a korigoval ho ako "dohodu v princípe". Van Rompuy doplnil aj vetu, podľa ktorej diskusie o jednotlivých prvkoch paktu pokračujú.

Pakt pre euro je prepracovanou verziou Francúzskom a Nemeckom navrhnutého paktu konkurencieschopnosti, ktorý ekonomicky najsilnejšie krajiny predostreli na minulom mimoriadnom zasadnutí Európskej rady vo februári.

V uplynulých týždňoch si pakt, najmä pre intenzívny odpor zo strany veľkej skupiny členských krajín, zobrali na starosti Van Rompuy a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. Ich prepracovaná verzia bodov, ako dosiahnuť lepšiu konkurencieschopnosť a konvergenciu v EÚ, bola dnes predložená hlavám štátov a vlád členských krajín sedemnástky.

V pakte je zahrnuté podľa nemeckej predlohy tzv. "dlhovej brzdy" zákonné ustanovenie, ktoré má zabrániť, aby krajiny prekračovali úniové limity týkajúce sa rozpočtového deficitu a verejného dlhu. Návrh tiež odporúča zvýšenie dôchodkového veku a jeho napojenie na demografický vývoj v krajinách, čo by pomohlo verejným financiám udržateľnosťou dôchodkových a sociálnych systémov. Dokument tiež požaduje zlepšenie mechanizmu indexácie miezd a ráta so zjednotením základov firemnej dane v eurozóne, čo sa zdá byť najväčším problémom pre väčšinu krajín vrátane Slovenska.

"Dohodli sme sa, že priame dane nebudú predmetom daňovej koordinácie. Na tom SR od začiatku trvala na tom, že toto je neakceptovateľné. Prijateľné je však to, že ten základ bude vo výmene pozitívnych skúseností, ale hlavne v odstraňovaní problémov a obchádzania daňových povinností. Naďalej platí konsolidácia verejných financií či 'dlhová brzda'," dodala premiérka Iveta Radičová.

K paktu by mali umožnený prístup na dobrovoľnej báze aj krajiny EÚ, ktoré ešte nevstúpili do eurozóny.

Grécko dosiahlo zlepšenie podmienok pre svoj úver

Lídri členských krajín eurozóny na včerajšom summite posilnili aj Európsky finančný stabilizačný mechanizmus (EFSF), aby ten v prípade potreby mohli využiť krajiny menovej únie v ťažkostiach až do agregátnej výšky 440 miliárd eur a ustanovili aj 500-miliardovú sumu prostriedkov, ktorá bude k dispozícii v Európskom stabilizačnom mechanizme (ESM), platnom od roku 2014.

Obe rozhodnutia však ešte musia lídri dvadsaťsedmičky formálne schváliť na riadnom marcovom summite (24.-25. marec).

Pozornosť sa sústredila aj na dvojicu krajín, ktoré si sľubovali pred summitom vyjednanie lepších podmienok pre splácanie pomoci, o ktorú požiadali v minulom roku štáty eurozóny. Grécko čerpá pôžičku vo výške 110 miliárd eur zo zdrojov eurozóny a Medzinárodného menového fondu, kým Írsko, ktoré reprezentoval po prvýkrát nový premiér Enda Kenny požiadalo na sklonku minulého roka o pôžičku vo výške 85 miliárd eur.

Íri stroskotali na dani pre firmy

Grécku sa podaril kľúčový krok v tom, že dosiahlo zníženie úrokovej sadzby z 5,8 % na 4,8 % a predĺženie doby splatnosti z 3 na 7,5 rokov. Naopak, nový írsky premiér Kenny si "vylámal" zuby na odpore zo strany čelných predstaviteľov únie prijať jeho scenár bez zvýšenia firemnej dane v krajine. Podľa predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya sa to udialo preto, lebo "Írsko nesplnilo podmienky". Podľa diplomatických zdrojov došlo k ostrej roztržke medzi francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym a Kennym a "hustú" atmosféru na rokovaniach si všimla aj slovenská premiérka.

"Voči Írsku bola požiadavka na zvýšenie daňových sadzieb, čo írsky premiér odmietol, na čo bola reakcia, že v tom prípade nebude ani zmena splatnosti írskeho dlhu. Toto bolo vážne, vtedy sme museli prerušiť na dlhší čas aj rokovanie. Ja som si to vysvetlila tak, že írsky premiér je v kresle dva dni, na základe tohto vyhral voľby, takže si neviem veľmi predstaviť, že by zmenil to, čo hovoril pred voľbami," priblížila atmosféru rokovaní Radičová.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy euro, eurozóna

Diskusia (0 reakcií)