Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lídri skupiny G20 sa dohodli. Sľubujú záchranu finančnej stability a oživenie rastu

26.03.2020, 17:00 | TASR

Lídri krajín najväčších svetových ekonomík skupiny G20 sa vo štvrtok na mimoriadnom videosamite dohodli na koordinovanom postupe v boji proti pandémii nového koronavírusu. Za svoju „absolútnu prioritu“ označili zvládnutie jej zdravotných, sociálnych a ekonomických následkov.

  • Tlačiť
  • 2

Lídri uviedli, že budú čeliť tomuto spoločnému ohrozeniu a že obnovia dôveru, zachovajú finančnú stabilitu a oživia rast. Zaviazali sa, že vyriešia narušenia globálnych dodávateľských reťazcov.

Tiež požiadali ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk, aby pravidelne spoločne s medzinárodnými inštitúciami koordinovali svoje postupy a aby predložili akčný plán reakcie na pandémiu.

Neprehliadnite

Videosamit zorganizoval saudskoarabský kráľ Salmán bin Abd al-Azíz, ktorého krajina je od decembra 2019 predsedníckou krajinou G20.

Na krajiny skupiny pripadajú dve tretiny obyvateľov sveta, 85 percent globálneho výkonu ekonomiky a 75 percent svetového obchodu.

Aktualizované o 17:51: Suma päť biliónov amerických dolárov má zmierniť spoločenské, hospodárske a finančné následky pandémie.

Takisto sa zaviazali na spoluprácu s medzinárodnými organizáciami, ako sú Medzinárodný menový fond (MMF), Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), a bankami s cieľom uvoľniť finančné prostriedky na podporu rozvojových krajín.

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel, ktorí sa na videosummite tiež zúčastnili, sa lídrom krajín skupiny G20 poďakovali za prejavenú solidaritu voči Európskej únii a jej členským štátom, ktoré sú najviac postihnuté krízou.

U. Von der Leyenová a Ch. Michel takisto zdôraznili, že EÚ je oddaná medzinárodnej spolupráci v boji s pandémiou a bude pokračovať pomáhať zraniteľným krajinám a spoločenstvám vo svete, najmä v Afrike.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy G20, koronavírus