Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Príliš preplnené nebo: V jeden deň bolo na oblohe 230-tisíc lietadiel

30.07.2019, 06:21 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

Portál Flightradar24 pravidelne sleduje letovú prevádzku na oblohe. Minulotýždňový štvrtok (25. júl 2019) sa podľa jeho údajov zapíše do histórie ako okamih, keď v jeden deň vzlietlo rekordné množstvo lietadiel – uskutočnilo sa vyše 230-tisíc letov.

  • Tlačiť
  • 6

Portál monitoruje lety od roku 2006. Letiská po celom svete spolu s aerolíniami už deň predtým, v stredu 24. júla 2019, zaznamenali dovtedy najrušnejších 24 hodín na nebi, keď sa za jeden deň uskutočnilo okolo 225-tisíc letov. Stredajší rekord však bol prekonaný nasledujúci deň. Flightradar24 dodal, že je pravdepodobné, že v najbližších dňoch môže byť vďaka vrcholu aktuálnej dovolenkovej sezóny znova pokorený.

Čísla zahŕňajú všetky lety nákladných, komerčných aj súkromných lietadiel, helikoptér či vyhliadkových lietadiel. Štatistika z dôvodu citlivosti neobsahuje údaje o vojenských letoch. Najviac preplnený vzdušný priestor sa nachádza v Európe a Severnej Amerike.

Vyše 11 miliónov letov v Európe

Nárast počtu prepravených pasažierov je globálny trend. Letecké spoločnosti v roku 2018 celkovo prepravili 4,3 miliardy pasažierov.

Hustota európskej leteckej dopravy v roku 2018 sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšila o 3,8 percenta. Ak sa pozrieme na konkrétne čísla, v roku 2018 sa nad Európou uskutočnilo 11 011 434 letov, pričom priemerná denná prevádzka bola 30 168 letov, poznamenáva portál Eurocontrol.

Neprehliadnite

Devätnásť dní v roku 2018 bolo rekordne rušných – v dané dátumy sa vypravilo viac ako 36-tisíc letov. Z toho úplný rekord sa stal 7. septembra 2018, keď počet letov dosiahol 37 101.

Priemerné meškanie na jeden odlet portál vyčíslil na 19 minút, pričom ako hlavné dôvody uviedol nedostatok zamestnancov (60,4 percenta meškaní), počasie (25,3 percenta) a štrajky (14,3 percenta).

IATA (The International Air Transport Association) na základe trendov v leteckej doprave predpovedá, že v roku 2037 by sa počet cestujúcich mohol vyšplhať až na hranicu 8,2 miliardy.

Najvyšší rast by podľa asociácie mal ťahať ázijsko-tichomorský región, kde dopyt po letoch by mala poháňať kombinácia silného hospodárskeho rastu a vyšších príjmov domácností. Asociácia tiež predpovedá, že v priebehu roka či dvoch sa Čína stane najväčším leteckým trhom na svete a predbehne tak Spojené štáty americké. V rebríčku majú tiež poskočiť krajiny ako India, Indonézia aj Thajsko.

Prepchatý vzdušný priestor

Zvýšené, až rekordné počty prepravených cestujúcich a vypravených lietadiel hlásia

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy Európa, letecká doprava