Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lode pre Rusko? Je možné, že ich Francúzi radšej potopia

06.05.2015, 14:48 | ČTK

Dve vrtuľníkové lode Mistral, ktoré malo Rusku dodať Francúzsko, budú možno zničené. S odvolaním sa na francúzske armádne zdroje o tom informuje ruská tlač. Paríž vlani dodávku zablokoval pre ruskú intervenciu na Ukrajine.

  • Tlačiť
  • 3

Vladivostok, vrtuľníková loď typu Mistral, kotví v prístave Saint-Nazaire na západe FrancúzskaZdroj: SITA / AP

Ruská tlač sa odvoláva na článok vo francúzskom denníku Le Figaro. Ten napísal, že Paríž zvažuje, čo vykoná s plavidlami postavenými podľa parametrov, ktoré si vyžiadali Rusi.

Obe lode, jedna menom Vladivostok a druhá menom Sevastopoľ, vraj môžu byť potopené na mori, ak nebudú dodané Rusku.

Prezident François Hollande nedávno vyhlásil, že konečné rozhodnutie ešte nepadlo. Paríž podľa neho môže zvoliť kompenzáciu alebo lode stále ešte dodať, aj keď teraz s tým nepočíta. V prípade, že by lode nedodal, by Francúzsko muselo Rusku vrátiť peniaze. Podľa odhadov by išlo o zhruba jednu miliardu eur.

Dohoda o predaji Mistralov do Ruska bola najväčšia v dejinách zbrojného obchodu medzi Východom a Západom. F. Hollande ju však vlani zablokoval pre postup Moskvy v ukrajinskej kríze.

Ruská tlač pripomína, že Francúzsko ešte nevylúčilo predaj plavidiel iným štátom. Do úvahy pripadajú Kanada, Egypt a jedna nemenovaná severská krajina.

Do francúzskeho vojenského námorníctva vraj zaradené byť nemôžu, pretože boli vyrobené podľa špecifických požiadaviek Ruska. Ich prestavba na francúzske normy by bola veľmi nákladná.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Francúzsko, Rusko, zbrojársky priemysel, zbrojárstvo