Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Los Angeles zaplavujú ľudia bez domova. Ulice sú plné odpadu a špiny

27.06.2019, 18:11 | Jozef Tvardzík | © 2019 News and Media Holding

Kalifornia je najľudnatejším štátom USA a tvorí asi 14 percent americkej ekonomiky. Ak by bola samostatným štátom, s HDP v hodnote 2,9 bilióna dolárov, by sa stala štvrtou-piatou najväčšou ekonomikou sveta, niekde medzi Veľkou Britániou a Nemeckom. Kým bežný človek ju vidí len cez priezor luxusu, víl, celebrít, Hollywoodu a firiem z okolia Silicon Valley, na pozadí vrcholí bezdomovecká kríza.

  • Tlačiť
  • 12

V okrese Los Angeles momentálne podľa najnovšej štúdie žije 59-tisíc bezdomovcov, z toho v centre tohto veľkomesta ich je 36-tisíc. Medziročne ich počet narástol o 16 percent. Žijú v karavanoch, stanoch, v parkoch, prespávajú pod mostami či v obyčajných škatuliach na ulici.

Až o štvrtinu sa medzi bezdomovcami zvýšil počet mladých ľudí a detí. Niektoré ulice, predovšetkým v štvrti Skid Row, kde sa nachádza najviac ľudí bez domova, sa premenili na stanové mestečká plné špiny a odpadu.

Štatistiky z roku 2018 hovoria, že až polovica všetkých bezdomovcov v USA sa nachádza v piatich štátoch. Ide o New York (17 percent), Floridu (6 percent), Texas (5 percent), Washington (4 percentá) a Kaliforniu, kde žije až 24 percent všetkých amerických bezdomovcov.

Humanitárna kríza

Medzi ľuďmi bez domova sú takí, ktorí kvôli prudkému rastu ceny nájmov prišli o ubytovanie - je to najbežnejší scenár. No sú medzi nimi aj psychicky chorí, zločinci (často z núdze) i rodiny s deťmi a deti bez rodičov. 

Neprehliadnite

Denník The Los Angeles Times otvorene píše o humanitárnej kríze a hygienických podmienkach, ktoré sú porovnateľné s rozvojovými krajinami. Problémom sú odpad, špina, ľudské exkrementy či potkany, ktoré sa v týchto podmienkach rozmnožili.

Začiatkom mesiaca sa hlodavce dostali dokonca na radnicu Los Angeles a na policajnú stanicu, keďže 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 12

Tagy bezdomovci, Los Angeles