Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lotéria s lotériou

20.08.2010, 13:44 | Martin Jesný | © 2010 News and Media Holding

Názor | Kauza Tipos čaká na riešenie, z jej nedávnych aktérov sú diváci

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

Názory, Tipos

jesny_komentar

Mohli ste riešiť, a neriešili. Sami ste nič nevymysleli. Tak sa v decembri 2008 vtedajší minister financií Ján Počiatek v parlamente bránil pred opozíciou, ktorá ho chcela odvolať za postup v kauze Tipos. Jemu nikto nič podobné vyčítať nemôže. V čase, keď by iní ešte rozkrúcali kľučky paragrafov a skúšali aspoň získať čas právnymi krokmi, on z pozície akcionára Tiposu odobroval drahé riešenie. Prípad lotériovej spoločnosti sa zaradil medzi viaceré mimosúdne dohody s nečitateľnými vlastníkmi, ktoré za vlády Roberta Fica „riešili“ súdne spory štátu.

Riešenie pre, ako J. Počiatek po celý čas zdôrazňoval, komerčne fungujúcu spoločnosť Tipos bolo naozaj – komerčné. Pre prijímateľa peňazí z účtov Tiposu nepochybne. Pre Tipos, ktorý pre následky „záchranných“ krokov bývalého manažmentu a aj vedenia rezortu financií dodnes chráni pred existenčnými problémami iba mimoriadne dovolanie generálneho prokurátora, už menej. Pričom práve podpis Počiatkovho riaditeľa nahradil neistý záväzok Tiposu z ešte neukončeného súdneho sporu právoplatným súhlasom z dohody o urovnaní. Nič na tom nezmenilo ani to, že druhá strana neskôr od zmluvy bez zdôvodnenia odstúpila.

Najmenej komerčne výhodné je s odstupom času riešenie akcionára Tiposu – štátu, pre jeho vlastných akcionárov. Ľudí, ktorí na Slovensku platia dane. J. Počiatek totiž nielen presadil riešenie, ktoré lotériovú firmu dostalo účtovne na pokraj konkurzu. Zabezpečil tiež, že mimosúdnym priznaním vyrobený záväzok bude mať Tipos z čoho uhradiť. Pôžičkou, ktorú tiež označii za komerčnú, no za ktorú by manažérovi v súkromnej firme hrozilo od vyhadzovu po žalobu.

Pri rozprave k ministrovmu odvolávaniu R. Fico deklamoval, že podáva trestné oznámenie na vtedajšieho poslanca opozície Ivana Mikloša. Pre nápad poslať Tipos do konkurzu a založiť novú lotériovú firmu, ktorý podľa R. Fica „hraničil s praktikami zločincov“. Ako podľa tejto optiky označiť konanie smeráckeho exfinancministra a jeho výsledky – Tipos skutočne účtovne na pokraji konkurzu a nemalé verejné náklady, (nie) je jasné.

Viac o aktuálnom stave v kauze Tipos si prečítajte v novom TRENDE č. 33, ktorý je práve v predaji.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Názory, Tipos