Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Verdikt prokuratúry si Lubyová vysvetlila po svojom: stopne transformáciu ústavov

10.09.2018, 14:39 | Tomáš Nejedlý | © 2018 News and Media Holding

Generálna prokuratúra SR upozornila ministerstvo školstva, že pri premene ústavov Slovenskej akadémie vied na samostatné vedecko-výskumné inštitúcie naťahuje čas. O tom, či ústavy zapíše do registra vedecko-výskumných inštitúcií, alebo nie, mal rezort podľa prokurátora rozhodnúť do konca júla tohto roka.

  • Tlačiť
  • 9

„V danom prípade ministerstvo školstva takto nepostupovalo a o návrhoch na zápis do registra vedecko-výskumných inštitúcií doposiaľ nerozhodlo. Na základe týchto skutočností GP SR z dôvodu nečinnosti ministerstva školstva podala upozornenie prokurátora,“ uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

Žiadosť o preskúmanie zákonnosti postupu ministerstva školstva podala SAV, prokuratúra upozornením konštatovala nezákonnosť. Rezort školstva má teraz 30 dní na to, aby protiprávny stav odstránil.

Šéfka rezortu školstva Martina Lubyová chce na základe tohto stanoviska transformáciu zastaviť. „Ministerstvo školstva zastaví proces registrácie vedecko-výskumných inštitúcií a oznámi to listom SAV,“ uviedla hovorkyňa rezortu Rita Feik Achbergerová.

Intepretácia sa líši

Ministerstvo školstva tvrdí, že Generálna prokuratúra dala ministerstvu za pravdu. „GP konštatovala, že ministerstvo doposiaľ neuskutočnilo zápis navrhovaných údajov do registra, a to z dôvodu nedodržania zákonom stanovených termínov zo strany SAV. Generálna prokuratúra záverom vyzvala ministerstvo školstva na zastavenie registrácie," tvrdí v stanovisku.

TREND požiadal ministerstvo aj Generálnu prokuratúru o plné znenie upozornenia prokurátora, obe inštitúcie však odmietli s tým, že nie je právoplatné.

Neprehliadnite

„Ťažko sa mi vyjadruje, pretože dokument sme nedostali. Máme len list, v ktorom nás prokurátor informuje, že v konaní zo strany ministerstva školstva nastali prieťahy a preto ho vyzvali, aby urýchlene rozhodlo, čo nás potešilo,“ hovorí predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík.

Ako má ministerstvo rozhodnúť však podľa neho Generálna prokuratúra nepovedala. „Povedala len to, 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 9

Tagy generálna prokuratúra, Lubyová, ministerstvo školstva, SAV