Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ľudia sa už nevedia normálne rozprávať a ktorý zmysel je najdôležitejší

20.04.2019, 17:00 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

Záložky na víkend | Cez pracovný týždeň človek často natrafí na mnoho zaujímavých článkov, ktoré sú však také dlhé, že nie je čas sa na ne sústrediť. A kým príde víkend, stratia sa vo víre internetu. V rubrike Záložky na víkend vám ponúkame zaujímavé články, na ktoré sa najlepšie sústreďuje pri dlhej sobotnej či nedeľnej káve.

  • Tlačiť
  • 0

Obmedziť medziľudskú komunikáciu nebolo vďaka technológiám azda nikdy jednoduchšie – s kolegami sa môžete rozprávať cez e-maily, vďaka samoobslužným pokladniam sa vyhnete predavačkám, viaceré podniky prichádzajú s digitálnymi kioskami, ktoré redukujú interakciu s obsluhou na nulu, cez internet si kúpite lístky na autobus, ktoré môžete šoférom podať bez jediného slovka.

Aplikácie ako Whatsapp alebo Snapchat umožňujú rýchlu konverzáciu kdekoľvek a kedykoľvek naprieč všetkými krajinami a časovými pásmami. Ľudia si pomaly zvykajú aj na príkazy pre virtuálne asistentky (Alexa, Siri).

Veľkú časť súčasnej komunikácie medzi ľuďmi sprostredkúva obrazovka a internet. Rozhovoru z očí do očí sa ľudia vystavujú prakticky len vtedy, keď zrovna technológie nefungujú a majú výpadky.

Melanie Chan z Leeds Beckett University sa vo svojom článku zamýšľa, ako sa vníma hodnota osobnej konverzácie a či sa z nej náhodou nestáva umenie, ktoré vymiera. Zdôrazňuje, že písanie cez smartfón rozhodne neposilňuje sociálne väzby do takej miery ako osobný rozhovor.

Neprehliadnite

Osobný rozhovor je komplexnejší multisenzorický zážitok, počas ktorého si vytvárame množstvo mentálnych obrazov, spojení a asociácií. V reálnom živote vidíte detaily tváre, gestá a pohyby tela spoludebatujúceho, ktoré možno hlbšie interpretovať. Cez mobil vidíte smajlíky, GIF-y, maximálne 2D obraz hlavy na displeji.

Krajina kešu

Nedávno predstavilo

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Záložky na víkend

Diskusia (0 reakcií)