Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lyft predbehol Uber so vstupom na burzu. Úspech naznačuje hlad investorov po riziku

03.04.2019, 10:30 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Lyft, druhá najväčšia americká online taxi služba hneď po firme Uber, získala minulý týždeň pri primárnej emisii (IPO) na Wall Street od investorov 2,34 miliardy dolárov. Jej hodnota sa tak odhaduje na 22,4 miliardy dolárov.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

akcie, burzy, Lyft, Uber

Firma sa tak zaradila medzi takzvaných jednorožcov - „Unicorns“. To sú spoločnosti, ktoré majú odhadovanú trhovú hodnotu nad miliardu dolárov. Navyše, je to jeden z najväčších úpisov akcií amerického technologického start-upu za posledné roky.

Pred dvoma rokmi vstúpila na burzu spoločnosť Snap, ktorá vlastní službu Snapchat. Od investorov na burze získala 3,4 miliardy dolárov.

Spoločnosť Lyft dokonca predala akcie drahšie, ako sama čakala. Pôvodne uvažovala predávať podiely v rozpätí od 62 do 68 dolárov za kus. Napokon získala cenu 72 dolárov.

„Investorov presvedčili najmä rastúce tržby Lyftu, ktoré sa vlani medziročne zdvojnásobili na 2,2 miliardy dolárov,“ upozorňuje hlavný ekonóm Czech Fund Lukáš Kovanda.

Neprehliadnite

Pochybnosti o hodnote

Trhy už začínajú pochybovať, či nie je trhová hodnota Lyftu prehnaná. Minulý piatok, teda deň po vstupe na burzu, jej akcie vrástli o 8,7 percenta, ale v pondelok už stratili 12 percent a spadli na 69 dolárov, teda pod uvádzaciu cenu.

„Trh do značnej miery započítal realitu, keď súčasný pomer trhovej ceny akcií k tržbám je s pomerom 8,7 len mierne nad priemerom daného sektora,“ vysvetľuje pokles ceny riaditeľ Trim Broker Martin Moravčík.

Otázniky vyvoláva najmä spôsob monetizácie platformy do budúcna. Investori sa obávajú najmä, ako dlho bude trvať, než firma začne na veľmi konkurenčnom trhu online zdieľaných služieb zarábať.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy akcie, burzy, Lyft, Uber

Diskusia (0 reakcií)