Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Proces s Ruskom sa začal, Černák aj Kaštan priznali vinu

23.05.2019, 05:00 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

Prísne bezpečnostné opatrenia, mafiánski bossovia a exminister hospodárstva obvinený z objednávky vraždy svojej niekdajšej biznis partnerky. Vo štvrtok sa v bratislavskom Justičnom paláci začal proces s Pavlom Ruskom, ktorému v prípade dokázania viny hrozí doživotie za mrežami.

  • Tlačiť
  • 2

Bola jeseň roku 1997 a krátko popoludní zaparkovalo na Kuzmányho ulici v Banskej Bystrici zelené volvo s tmavými fóliami na zadných sklách. Vystúpili z neho traja muži. Dvaja sa pobrali do zasadačky v blízkej administratívnej budove.

Jedným z nich bol vtedajší riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko. Na hlave mal baretku, oblečený bol v teplákovej súprave. Smeroval na stretnutie so šéfom banskobystrického podsvetia Mikulášom Černákom. Kontakt mu sprostredkoval jeho známy Ján Kováčik, ktorý dnes stojí na čele Slovenského futbalového zväzu.

V zasadačke firmy Security 3 sa P. Rusko okrem M. Černáka rozprával aj s Milošom Kaštanom, ktorý v tom čase patril medzi „černákovcov“. P. Rusko sa sťažoval na svoju spoločníčku Sylviu Volzovú a zisťoval, či by sa to dalo nejako riešiť.

Neprehliadnite

Za vyriešenie problému so svojou obchodnou partnerkou P. Rusko ponúkol 20 miliónov korún. Plán bol taký, že mafiáni S. Volzovú unesú, prinútia ju previesť jej obchodný podiel v televízii Markíza na niekoho iného, a potom ju zavraždia.

Plán však zlyhal. Krátko po predmetnom stretnutí polícia na M. Černáka vydala zatykač, a ten sa aj s M. Kaštanom prihlásil na polícii. Róbert Lališ z bratislavskej skupiny „sýkorovcov“, ktorý mal na únose a vražde S. Volzovej spolupracovať, si to rozmyslel a z celého plánu napokon zišlo.

Takto v skratke popisuje prokurátor spôsob, akým sa podľa obžaloby pred vyše dvadsiatimi rokmi chcel exminister hospodárstva a bývalý šéf televízie Markíza nasilu zmocniť celej televízie. Pred necelými dvoma rokmi ho polícia z objednávky vraždy obvinila na základe výpovede M. Černáka. Začiatkom roka 2019 prokurátor podal obžalobu, vo štvrtok sa začína súdny proces a naplánovaný je na dva dni. Sledovať ho bude viac ako štyridsať novinárov a množstvo kukláčov.

Komické tvrdenia

Z prípravy vraždy prokurátor obžaloval celú spomenutú štvoricu – P. Ruska, M. Černáka, M. Kaštana aj R. Lališa. Dôležité z jeho pohľadu bolo najmä to, že M. Černák a M. Kaštan zhodne uvádzajú miesto a čas stretnutia s P. Ruskom, rovnako, ako dôvod stretnutia.

Práve množstvo detailov, ktoré si napriek dvadsaťročnému odstupu dokázali obaja vybaviť, naznačuje, že by mohli hovoriť pravdu.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Pavol Rusko