Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Má socialistický kandidát v USA šancu? Sandersa podporujú mladí Američania

13.08.2019, 07:00 | Jaroslav Fabok | © 2019 News and Media Holding

Bernard „Bernie“ Sanders je najdlhšie slúžiaci nezávislý člen Kongresu v histórii Spojených štátov. Prieskumy mu pred voľbami v roku 2020 dávajú veľké šance. Za prvých 12 hodín od oznámenia kandidatúry, ktoré vydal vo februári tohto roka, získal od priaznivcov 4 milióny dolárov. Stretne sa B. Sanders v priamom súboji o Biely dom s Donaldom Trumpom? Má šancu ho poraziť?

  • Tlačiť
  • 29

Takmer 78-ročný B. Sanders je najstarším spomedzi všetkých prezidentských kandidátov. Sám seba vyhlasuje za demokratického socialistu, ktorý hľadá inspiráciu v škandinávskom modeli sociálnej demokracie. Dostane po nadchádzajúcich voľbách príležitosť „urobiť Ameriku sociálnejšou“?

Kto je to „Bernie“

„Moja kampaň bola... zameraná na korporátnu Ameriku,“ vyjadril sa B. Sanders v úvode ku knihe Outsider v Bielom dome o svojich politických začiatkoch. „Skupina veľkých korporácií organizovaných Obchodnou komorou USA, Národnou asociáciou výrobcov a Národnou federáciou nezávislých podnikateľov ma zaradila na vrchol  zoznamu osôb, ktorých je potrebné sa zbaviť... naliali desaťtisíce dolárov do kampane na diskreditáciu mojej osoby,“ pokračuje B. Sanders vo vykresľovaní politickej línie, na ktorej stojí. Poukazuje tiež na pozície silných oponentov, ktorým sa rozhodol vzoprieť.

Neprehliadnite

Vyštudovaný politológ, ktorý v roku 1964 ukončil univerzitu v Chicagu, odštartoval politickú kariéru ako starosta mesta Burlington vo Vermonte na severovýchode USA, na hraniciach s Kanadou. Počas ôsmych rokov v úrade starostu (medzi rokmi 1981 – 1989) naberal politické skúsenosti, ktoré od roku 1991 zužitkoval vo funkcii zástupcu pre volebný okrsok vo Vermonte. V roku 2007 sa stal senátorom za Vermont.

Zásadnej skúške politickej sily sa podrobil v roku 2016, kedy ho v primárkach demokratickej strany porazila bývalá ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová. B. Sandersa v tom čase považovali za protiklad H. Clintonovej, ktorú aj napriek vehementnej podpore vedenia Demokratickej strany dokázal už vtedy v kľúčových štátoch poraziť. Stávka na H. Clintonovú nakoniec demokratom nevyšla. Prehrala aj napriek tomu, že celkovo v prezidentských voľbách získala o 2,1 percenta viac hlasov voličov ako Donald Trump.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 29

Tagy americké voľby, Trump