Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Macron po protestoch ustupuje žltým vestám. Zvýši minimálnu mzdu o 100 eur

10.12.2018, 22:03 | TASR | sch

Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil v pondelok zvýšenie minimálnej mzdy od začiatku budúceho roka o 100 eur, informovala agentúra AFP. Je to prezidentov najväčší ústupok smerom k požiadavkám protestujúcich hnutia tzv. žltých viest.

  • Tlačiť
  • 10

E. Macron takisto zrušil nepopulárne zvýšenie daňového zaťaženia pre dôchodcov, ktoré zaviedla jeho vláda. Je mu vraj ľúto, že si v odstraňovaní problémov nepočína dostatočne rýchlo a že mohol vyvolávať dojem, že „sa nestará“.

„Viem, že som svojimi vyjadreniami niektorým z vás ublížil,“ povedal prezident vo svojom príhovore občanom. Zdôraznil však, že protesty, na ktorých za zúčastnili prevažne ľudia s nižším príjmom, boli výsledkom dlhodobých problémov. „Je za tým 40 rokov neduhov, ktoré vyplávali na povrch,“ povedal.

Neprehliadnite

Prívrženci hnutia pomenovaného po charakteristických žltých výstražných vestách začali 17. novembra s blokádou ciest, križovatiek, nájazdov na diaľnice či dôležitých objektov alebo veľkoskladov pohonných hmôt.

Protestovali takto proti zvyšovaniu cien benzínu a nafty a poklesu kúpyschopnosti obyvateľstva, čo pripisujú novej zelenej dani z nafty, ktorú presadzovala vláda E. Macrona.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy Emmanuel Macron, žlté vesty