Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Macron po protestoch ustupuje žltým vestám. Zvýši minimálnu mzdu o 100 eur

10.12.2018 | TASR | sch

Diskusia (10 reakcií) Pravidlá diskusie

11.12.2018 | Roman Kanala

Macron sa doteraz vyhýbal verejným vyjadreniam ako keby bol kráľom úplne nad vecou. Len v tomto roku zrušil dane za 25 miliárd. Všetko bohatým (daň zo solidarity) a podnikom (odvody). V rovnaký deň, keď konečne vystúpil s vyhlásením, parlament zrušil "exit tax", ktorá sa týkala ľudí, ktorí boli najmenej 6 rokov daňovými poplatníkmi a tým sa stali poddanými. Ak odídu, museli kráľovstvu zaplatiť za "latentné zisky". Totálny socík, ale pre verejnú pokladňu to znamenalo príjem. Zrušením dane z pobytu vzal obciam veľké prostriedky, čím posilnil centralizáciu.

Nič o reforme inštitúcií, decentralitácii, demokratizácii, práve na inicatívu a na referendum.

Takže too little, too late.

11.12.2018 | PaloK

Za cely cas, co francuzi protestuju proti planovanemu zvyseniu cien nafty som sa tu v TRENDe nedocital, o kolko vlastne ma zdraziet ta smradlavina. A tak hladam a beriem prve odkazy.

https://dennikn.sk/...
https://auto.sme.sk...

Takze naplnanie kachli by malo francuzom zdrazit od noveho roku o 0.03eur na 1.2eur/L.
Naplnanie burzujskeho motora na benzin by malo zdraziet o 0.06eur na 1.5eur/L.

To su ceny, ake vo velkej casti Europy platili uz davno po dlhe obdobie, a coskoro zacnu platit znovu resp. budu este vyssie. Preto mi moja konspiracna pochybovacnost nahovara, ze v tom FR vobec nejde o zdrazovanie, ale podivne organizovane protesty proti Jeho Velicenstvu Manekynovi.

11.12.2018 | Roman Kanala

Frúzistan je hypercentralizovaná krajina, ktorá je podobne ako Zlodejsko z Bratislavy riadená z Paríža. Z predošlej monarchie je delenie na Paríž a Province, vidiek. Frúzistanci ani nevedia žiť a jednať ako slobodní ľudia. Oni štát potrebujú ako barličku. Keď sa im niečo nepáči, neriešia to sami, ale obracajú sa na štát, aby prijal nový zákon, dal im novú subvenciu, pofúkal boľačku. Nové územné usporiadanie do regiónov zjednodušilo administratívu, lebo sa pozlučovali regióny do väčších regiónov, ale bez fiškálnej decentralizácie. A tak sa všetko rozhoduje z Paríža ako kedysi. Aj električková trať v Annemasse na ženevskej hranici.

Frúzistan je tak nerovnomerne rozvinonutý. V mestách to vyzerá ako v civilizovanej krajine, ale na vidieku je ďaleko do školy, ďaleko do banky, ďaleko k lekárovi, ďaleko na poštu, ďaleko do obchodu. Verejná doprava je mizerná ako za Bardejovom a ostáva len auto. Malý francúzsky diesel, ktorý je polorozpadnutý, dymí a neustále sa kazí. Voiture - poubelle, hovorí sa im v Ženeve. Auto - smetný kôš.

Macrom odpustil dane bohatým, odpustil dane podnikom, a teraz pridal záťaž ľuďom na vidieku, pre ktorých je doprava najväčšou položkou. Nie bývanie, ale doprava. Frúzistan je Smicardie, SMIC je základná mzda a väčšina pracovných miest je za SMIC. To je asi 1500 Eur v hrubom, 1186 v čistom. Teraz im Macron pridal stovku.

V normálnej krajine by ich vláda poslala do kelu. Čo je vládu do toho, kto koľko zarába. Ale v socíku mzdy pracovníkov určuje vláda, tak boli demonštrácie proti vláde. Frúzistanci sú tak tupí, že sú na svoje "revolučné naladenie" dokonca hrdí. Táto sranda ich teraz stála 0.1% HDP podľa ministra financií, 0.2% HDP podľa Banque de France. A potom si choďte dodržať deficit pod 3%. Nezvládnuteľná krajina papuľnatých kikiríkačov.

11.12.2018 | PaloK

Som presvedceny o tom, ze na protestoch sa nezucastnuju ti chudobni vidiecania, ktorych by zdrazovanie podla vas malo najviac zasiahnut, ale ludia z miest. Mam na mysli ludi, ktori tam idu v dobrej viere z vlastneho presvedcenia dobrovolne. Pretoze su tam desiatky platenych, tak ako na kazdej demonstracii.

11.12.2018 | Roman Kanala

Vidiečania chodia do miest, ktoré im dajú dav a anonymitu na násilnosti. Keby niekto na dedine podpálil auto susedovi, tak ten si ho večer počká so sekerou v ruke. V meste je to jedno, ani sa to tak neberie. V aute netreba nič nechávať, lebo sa nevie, či ráno ešte bude.

Black blocks sú poväčšine pravicoví extrémisti, ale dosť veľká časť z nich sú ľavičiaci. Keď ide o to, ako rozbíjať a rabovať, úhlavní nepriatelia sa krásne dohodnú. Asi ako fašoboľševický zlepenec v Bratislave.

Ľudia z vlastného presvedčenia? Všetko zblbnutý lumpenproletariát, ktorý je presvedčený, že za ich osud je zodpovedný štát a vláda. A keď sa im niečo nepáči, tak pýtajú od vlády, namiesto aby si poradili sami. Najhoršie je, že to aj zaberá. Ako keď pes šteká na poštára a ten príde, niečo vhodí do schránky a ide preč a pes je presvedčený, že ho odohnalo jeho štekanie a že ďalší deň treba štekať zas.

11.12.2018 | martin33

Macron im nepridal stovku, Macron prikazal zamestnavatelom, aby im o stovku viac vyplacali oni.
Nieco podobne ako Ficove obedy "zadarmo" - Fico a jeho spolupachatelia schvalili zakon, ale zabezpecovat to musia obce.

11.12.2018 | Roman Kanala

Mne to je jasné, Frúzistancom nie. Oni hovoria, že im Macron pridal stovku, hoci chceli dve.

11.12.2018 | Mikuláš Hrubiško

Pro Francii je pozdě. Macron tímhle získal jenom čas. Bohužel Francie se hroutí do kolapsu. A stačí jedna velká ekonomická recese a tato země se ekonomicky a sociálně zhroutí a začne občanská válka.
Jakákoliv snaha o skutečnou reformu skončí masivními protesty, takže demokratickým způsobem ji není možné reformovat.

http://www.epshark....

11.12.2018 | salamoon

takto sa bojuje za "slusnejsi stat"... nie ako u nas uzitocni idioti oligarchie prdiaci hmlu zo "slusneho Slovenska"

11.12.2018 | Roman Kanala

Treba podpáliť zopár áut, vypáliť a vyrabovať pár obchodov a štát bude hneď slušnejší, čo?