Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Macronovo hnutie zvíťazilo vo Francúzsku aj v druhom kole volieb

18.06.2017, 20:40 | ČTK

Dva prieskumy uvádzajú, že by v Národnom zhromaždení mohla získať až 360 kresiel z 577.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

V druhom kole francúzskych parlamentných volieb zvíťazilo hnutie Republika vpred (La République en marche, LERM) prezidenta Emmanuela Macrona.

Podľa povolebných prieskumov strana dostala väčšinu hlasov. Dva prieskumy uvádzajú, že by v Národnom zhromaždení mohla získať až 360 kresiel z 577. Podľa tretieho by ich mohlo byť 395 až 425. Menované hnutie vzniklo pred 14 mesiacmi a väčšina jeho kandidátov má malé alebo žiadne politické skúsenosti.

V prípade, že by sa výsledok potvrdil, väčšie zastúpenie v dolnej komore parlamentu by prezidentovi umožnilo rýchlejšie zavedenie reforiem, vrátane novely pracovného zákona. Druhé kolo volieb sprevádzala nízka účasť, do piatej hodiny večer svoj hlas odovzdalo len 35,3 percenta oprávnených voličov.

Na druhom mieste majú podľa agentúry Ipsos skončiť pravicoví Republikáni sa 155 poslancami, tretia socialisti a ich spojenci s 49 zákonodarcami. Radikálna ľavica zastúpená Nepodrobeným Francúzskom a komunistami má dostať asi 30 mandátov, nacionalistická pravica Národný front len osem kresiel. Ďalšie malé strany a nezávislí kandidáti obsadia podľa všetkého desať miest.

Voľby vo FrancúzskuZdroj: SITA / AP

Líderka nacionalistickej pravice vo Francúzsku Marine Le Penová bola v druhom kole parlamentných volieb zvolená za poslankyňu. Je to prvýkrát, čo sa prebojovala do francúzskeho Národného zhromaždenia. Doteraz pôsobila ako poslankyňa Európskeho parlamentu.

Výsledky nacionalistickej pravice sú hlboko za prvotným očakávaním, ktoré priniesol úspešný postup M. Le Penovej do finálového duelu prezidentských volieb v máji. V ňom podľahla terajšiemu prezidentovi E. Macronovi s podporou približne tretiny odovzdaných hlasov.

Francúzsky premiér Edouard Philippe v prvej reakcii na volebné víťazstvo hnutia Republika v pohybe (REM) prezidenta E. Macrona vyhlásil, že Francúzi „dali jasnú väčšinu prezidentovi a vláde“. Podľa neho dali voliči prednosť nádej pred hnevom a dôvere pred ústupom.

„Pred rokom by si nikto nedokázal predstaviť takú politickú premenu,“ vyhlásil podľa webu denníka Le Monde premiér, ktorý pochádza pôvodne z tábora teraz opozičných republikánov. Vláda podľa neho volebné výsledky vyhodnocuje ako „požiadavku na úspech“. Kabinet vraj v nadchádzajúcich mesiacoch bude realizovať svoj program s veľkou pokorou, ale zároveň s absolútnym odhodlaním.

Hovorca vlády Christophe Castanera predtým povedal, že výrazné víťazstvo v parlamentných voľbách zaväzuje a predstavuje pre kabinet zodpovednosť. Zároveň prihliadol na to, že strana nakoniec nedostane toľko kresiel, koľko jej predpovedali prieskumy verejnej mienky. Na vine vraj môže byť rekordne nízka účasť voličov, ktorá mohla nahrať ostatným stranám majúcim viac skalných priaznivcov.

„Toto víťazstvo nás zaväzuje, Francúzi nám dali jasnú väčšinu, ale nechceli nám dať voľnú ruku. Je to zodpovednosť. Skutočné víťazstvo príde za päť rokov, až sa veci skutočne zmenia,“ reagoval Ch. Castanera.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Emmanuel Macron, Francúzsko, voľby

Diskusia (0 reakcií)