Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Maďarič Kiskovi odovzdal abdikáciu. Smeru želá nájdenie citu pre realitu

05.03.2018, 14:56 | SITA

Minister kultúry Marek Maďarič (Smer) doručil do rúk prezidenta SR Andreja Kisku abdikačný list. Prezident prijal odchádzajúceho ministra kultúry v Prezidentskom paláci v pondelok. Premiér Robert Fico dočasne poveril vedením ministerstva kultúry podpredsedu vlády Petra Pellegriniho.

  • Tlačiť
  • 0

Marek Maďarič po abdikácii novinárom povedal, že bol za rekonštrukciu vlády a nie za predčasné voľby. Vláda podľa neho mala svoje opodstatnenie. Minulý týždeň by ešte stačilo odstúpenie Roberta Kaliňáka, myslí si.

„Vyhlásenia prezidenta SR sú vážne veci a treba ich brať ako vyhlásenia prezidenta republiky,“ reagoval M. Maďarič na slová R. Fica, že prejav prezidenta, v ktorom na predčasné voľby či rekonštrukciu vlády vyzval, nebol napísaný na Slovensku.

Exminister dodal, že koalícia môže pokračovať, ak znovu nájde cit pre realitu.

Reagoval na vraždu

Minister kultúry Marek Maďarič oznámil na tlačovej besede v stredu 28. februára, že podáva demisiu. Informoval, že svoje rozhodnutie najskôr v ten deň ráno oznámil premiérovi a predsedovi Smeru Robertovi Ficovi a že v pondelok demisiu doručí prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi.

M. Maďarič tvrdí, že rozhodnutie podať demisiu je jeho osobné rozhodnutie, ako minister kultúry sa nevie ľudsky vyrovnať s tým, že za jeho pôsobenia bol zavraždený novinár.

Neprehliadnite

Povedal to v súvislosti s vraždou investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Pred neho ako ministra kultúry vražda novinára stavia vážne otázky, ktoré sa týkajú médií i samotnej vraždy. "Neviem si predstaviť, že budem pokojne sedieť v kresle ministra," dodal.

Najdlhšie vo funkcii

Absolvent filmovej a televíznej dramaturgie a scenáristiky na Vysokej škole múzických umení Marek Maďarič (1966) bol ministrom kultúry vo všetkých vládach Smeru, a to v rokoch 2006 až 2010 v koaličnej vláde Smer, SNS a ĽS-HZDS, v rokoch 2012 až 2016 v jednofarebnej vláde Smeru a šéfom rezortu kultúry sa opätovne stal v koaličnej vláde Smer, SNS a Most-Híd.

Spomedzi ministrov kultúry v ére samostatnej SR najdlhšie viedol rezort, spolu 10 rokov. Po odchode z vlády ostane členom Smeru a bude si uplatňovať svoj poslanecký mandát.

V roku 2016 bol zvolený za poslanca NR SR, v národnej rade je jeho náhradníčkou Mária Janíková. M. Maďarič tvrdí, že ako poslanec parlamentu sa bude riadiť svojím vedomím a svedomím. Po regionálnych voľbách v novembri 2017 sa na decembrovom sneme Smeru vzdal funkcie podpredsedu Smeru.

Prehľad doterajších ministrov kultúry:

  • Ladislav Chudík (VPN): 12. december 1989 - 29. marec 1990
  • Ladislav Snopko (VPN): 29. marec 1990 - 24. jún 1992 (3 vlády)
  • Dušan Slobodník (HZDS): 24. jún 1992 - 15. marec 1994
  • Ľubo Roman (KDH): 15. marec 1994 - 13. december 1994
  • Ivan Hudec (HZDS): 13. december 1994 - 30. október 1998
  • Milan Kňažko (SDK): 30. október 1998 - 15. október 2002
  • Rudolf Chmel (ANO): 16. október 2002 - 24. máj 2005
  • František Tóth (ANO): 25. máj 2005 - 5. apríl 2006
  • Rudolf Chmel (ANO): 5. apríl 2006 - 4. júl 2006
  • Marek Maďarič (Smer-SD): 4. júl 2006 - 8. júl 2010
  • Daniel Krajcer (SaS): 9. júl 2010 - 3. apríl 2012
  • Marek Maďarič (Smer-SD - 4. apríl 2012 - 5. marca 2018

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Andrej Kiska, Marek Maďarič, Peter Pellegrini

Diskusia (0 reakcií)