Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Maďarskí policajti útok na slovenskú novinárku odmietajú

17.09.2015, 18:45 | TREND.sk | ČTK | SITA

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Poslanci Európskeho parlamentu odobrili navrhovaný mechanizmus Európskej komisie na premiestnenie 120 tisíc žiadateľov o azyl

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

TREND.24

Do Gabčíkova má v priebehu tohto dňa prísť 24 žiadateľov o rakúsky azyl. Ako informoval minister vnútra Robert Kaliňák, má ísť o Sýrčanov. Podľa posledných informácií ich malo zatiaľ doraziť 18. Minister nepredpokladá, že by mohli nastať nejaké problémy, ich ďalší počet bude závisieť aj od vyťaženosti táborov v Rakúsku. Slovensko rakúskym žiadateľom o azyl poskytne ubytovanie a stravu, samotný azylový proces ostáva v rukách rakúskych úradov. Pred ukončením samotného azylového konania sa vrátia naspäť do Rakúska.

Maďarskí policajti pri zásahu proti utečencom na hranici so Srbskom zbili a následne zadržali zahraničných novinárov. Bola medzi nimi aj slovenská reportérka Tímea Beck. Maďarská polícia obvinenia zo zbitia novinárov odmietla. T. Beck mala byť obvinená z nelegálneho prekročenia hraníc a noc strávila na polícii. Spolu s ňou maďarskí policajti vypočúvali aj ďalších zahraničných novinárov. Tvrdí, že jej policajti vulgárne nadávali, strhli ju na maďarskú stranu hranice a potom ju niekoľko hodín vypočúvali. Nnovinárku po výsluchu previezli do Segedínu, kde ju do rána zadržiavali, než bola prepustená. Polícia všetkých troch novinárov stíha na slobode.

Zdroj: SITA/AP

Poslanci Európskeho parlamentu odobrili navrhovaný núdzový mechanizmus Európskej komisie na premiestnenie 120 tisíc žiadateľov o azyl z krajín prvej línie - Grécka, Maďarska a Talianska do ďalších členských štátov Európskej únie. Ako agentúru SITA informovala tlačová atašé z Tímu Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Soňa Miháliková Mellak, europarlament podporil návrh Komisie pomerom hlasov 370 za, 134 proti a 52 sa zdržalo hlasovania. Pri určovaní pravidiel stáleho mechanizmu však už budú Európsky parlament a Rada v zložení ministrov vnútra v rovnocennom postavení, a teda sa na finálnom znení legislatívneho aktu budú musieť dohodnúť spoločne v utorok 22. septembra na mimoriadnom zasadnutí.

Výdavky súvisiace s aktuálnou imigračnou vlnou, ktorá prichádza do Nemecka, dosiahnu v najbližších dvoch rokoch zhruba 25 miliárd eur. Odhad zverejnila v stredu japonská investičná banka Mizuho, ktorá predpokladá, že krajina prijme v tomto aj budúcom roku po jednom milióne imigrantov. Náklady na jednu osobu by mali predstavovať 12 500 eur ročne. Vláda v Berlíne sa pre imigračnú krízu nedostane do deficitu, bude však potrebné uvoľniť rozpočtovú politiku, čo vytvorí nový dlh, ktorý by inak nevznikol, uviedol hlavný analytik banky Peter Chatwell.

Európska telekomunikačná spoločnosť Altice prevezme za 17,7 miliardy dolárov amerického prevádzkovateľa káblovej televízie Cablevision Systems. Zlúčenej skupine bude patriť štvrtá priečka na trhu s káblovou televíziou v Spojených štátoch, uviedli zahraničné agentúry.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker odmietol obvinenia, že ako premiér a minister financií Luxemburska vytvoril z tejto malej európskej krajiny daňový raj pre veľké podniky. Vyhlásil tiež, že sa bude snažiť odstrániť medzery v európskom daňovom systéme, ktorý je podľa neho nespravodlivý a neprehľadný.

Oxfordská univerzita získala pôžičku 200 miliónov libier od Európskej investičnej banky na renováciu svojich 500 rokov starých budov a na rozšírenie výskumných zariadení. Je to zatiaľ najväčšia pôžička, akú kedy EIB poskytla európskej univerzite.

TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy TREND.24

Diskusia (0 reakcií)