Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Maďarsko protestovalo proti premiérovi

19.09.2006, 10:32 | Juraj Janoška | BBC | SITA

  • Tlačiť
  • 0

Maďarsko zažilo v noci na utorok najtvrdšie demonštrácie od pádu komunizmu v roku 1989. Zhruba desaťtisíc ľudí pred parlamentom žiadalo odstúpenie premiéra Ferenca Gyurcsanyho, pretože v snahe vyhrať voľby klamal o stave maďarskej ekonomiky.

Demonštranti na istý čas obsadili budovu televízie. Výsledkom nočných stretov protestujúcich s políciou je vyše sto zranených, podpálené autá a zničené odpadkové koše, poškodený pamätník sovietskym vojakom a zariadenia v budove parlamentu.

Podľa budapeštianskeho spravodajcu BBC sa najväčšie problémy začali potom, ako sa malá skupina demonštrantov rozhodla predniesť znenie petície s požiadavkou na odstúpenie premiéra v televízii. Polícia, ktorá bola v početnej menšine, použila vodné delá a slzný plyn. Podľa BBC bolo zo 150 zranených 102 policajtov.

Korešpondent BBC zhodnotil situáciu v meste v utorok ráno ako pokojnú, i keď hŕstka demonštrantov zostáva na mieste.

Hnev vyvolala nahrávka premiéra Gyurcsanyho z mája, niekoľko týždňov po parlamentných voľbách. „Nemáme inú možnosť. Nemáme, pretože sme to pokazili. A to nie málo,“ vysvetľoval Gyurcsany poslancom svojej socialistickej strany potrebu reforiem.

„Evidentne sme posledného poldruha roka až dva klamali... Klamali sme ráno, klamali sme cez deň a klamali sme aj v noci... Nenájdete žiadne vládne opatrenia, na ktoré by sme mohli byť hrdí... Žiadna európska vláda neurobila také hlúposti ako naša,“ hovorí premiér na nahrávke, ktorá zaznamenala aj pár jeho oplzlých výrazov.

Po zverejnení záznamu lokálnou stanicou v nedeľu sa zdvihla vlna protestov. Prezident Laszlo Solyom odkázal premiérovi, že vytvoril „morálnu krízu“. Opozičné strany ho vyzývajú k rezignácii.

Gyurcsany rezignáciu odmieta. "Ulica nie je riešenie, ale skôr spôsobuje konflikt a krízu," povedal predseda vlády v utorok ráno pre tlačovú agentúru MTI. "Našou úlohou je konflikt vyriešiť a predísť kríze."

Maďarsku hrozí, že sa výškou deficitu verejných financií dostane na čelo krajín EÚ. Aj preto premiér Gyurcsany v júni predstavil ozdravnú kúru. Tá má obsahovať zvyšovanie niektorých daní a zavádzanie nových, redukciu počtu ľudí v štátnej správe či zvyšovanie cien energií. Len nedávno sa maďarská vláda rozhodla zaviesť poplatky za návštevu lekára, podobné, aké donedávna platili na Slovensku.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)