Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Maďarsko sa chce zbaviť totalitných symbolov, obeťou môže byť aj Heineken

20.03.2017, 18:45 | ČTK

Maďarský parlament v pondelok začal prerokovávať návrh zákona o zákaze komerčného používania totalitných symbolov, ktorým chce vláda Viktora Orbána krajinu zbaviť pozostatkov nacistickej éry a 40 rokov totalitnej vlády komunistov. Podľa maďarských politikov sa môže zákon týkať aj loga holandského pivovaru Heineken, ktoré obsahuje červenú hviezdu.

  • Tlačiť
  • 1

Zákazu majú podliehať nacistický symbol hákový kríž, znak maďarských fašistov šípový kríž, ďalej kosák a kladivo a červená päťcípa hviezda. Firmám, ktoré zákon porušia, by podľa návrhu mohlo hroziť väzenie a pokuta až dve miliardy forintov (okolo 6,5 milióna eur).

Znenie zákona predložili minulý týždeň v parlamente vicepremiér Zsolt Semjén a Orbánov kancelár János Lázár. Sám Z. Semjén podľa agentúry Reuters vyhlásil, že logo Heinekenu má „zjavné politické pozadie“.

Červená hviezda sa v obchodnej značke pivovaru objavuje od 30. rokov minulého storočia. Mala symbolizovať jednotlivé fázy výroby piva. Po druhej svetovej vojne firma zmenila červenú hviezdu na bielu s červeným lemovaním, ktoré sa postupne rozširovalo. Od roku 1991 je hviezda znovu celá červená. Vedenie firmy chystaný maďarský zákon nekomentovalo.

Agentúra Reuters nevylučuje, že návrh zákona súvisí s právnym súbojom medzi holandským pivovarom a malým súkromným pivovarom v rumunskom Sedmohradsku, ktorý používa rovnaké meno. V sedmohradskom regióne žije veľké množstvo príslušníkov maďarskej menšiny.

Problémy môže mať podľa Reuters aj známy srbský športový klub Crvena Zvezda Belehrad alebo druholigové francúzske futbalové mužstvo Red Star FC.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Heineken, Maďarsko