Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Maďarsko si záväzok prijať euro rozmyslelo

10.10.2012, 22:19 | ČTK

Povinnosť vstupu do menovej únie už nemôže byť automatická, tvrdí Orbán

  • Tlačiť
  • 3

Zavedenie eura už pre Maďarsko nie je povinnosťou. Uviedol to podľa agentúry DPA maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovore pre štvrtkové vydanie nemeckého denníka Handelsblatt. Maďarsko sa pritom zaviazalo prijať jednotnú európsku menu, keď vstúpilo do Európskej únie v roku 2004.

"Keď sme ale dohodu o vstupe podpisovali, vyzerala eurozóna úplne inak. Povinnosť vstupu do menovej únie už preto nemôže byť automatická," vyhlásil maďarský premiér. Dodal, že v súčasnej dobe by bolo zavedenie eura pre jeho krajinu nezodpovedným krokom.

Maďarský minister hospodárstva György Matolcsy už v auguste upozornil, že Maďarsko by kvôli dlhovej kríze malo zostať mimo eurozóny ešte zhruba dve desaťročia a medzitým sa snažiť o posilnenie ekonomiky vlastnými cestami.

Maďarsko bolo v minulom desaťročí fanúšikom rýchleho prijatia eura, od globálnej krízy, ktorá krajinu ťažko zasiahla, však plány vstupu odkladá a naposledy vytýčilo možný dátum na rok 2020.

Kvôli dlhovej kríze eurozóny sa zmenil ústretový postoj k prijatiu eura aj v Českej republike a Poľsku, ktoré rovnako ako Maďarsko sľúbili do menovej únie vstúpiť, ale pevný dátum mať nemusia. Z krajín bývalého sovietskeho bloku už euro prijalo Slovensko a Estónsko.

Maďarský premiér Viktor Orbán.

Foto - SITA/AP

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Maďarsko, Orbán