Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Madrid neobmedzí autonómiu Katalánska, ak tam budú voľby

18.10.2017, 22:57 | TREND.sk

Španielsky premiér Mariano Rajoy vyzval predsedu katalánskej autonómnej vlády Carlesa Puigdemonta, aby konal „rozumne“ a uprednostnil záujmy katalánskych občanov. Podpredsedníčka španielskej vlády Soraya Sáenzová potvrdila, že Madrid začne kroky k pozastaveniu autonómie Katalánska, ak tamojšia vláda neupustí od zámeru vyhlásiť nezávislosť.

  • Tlačiť
  • 0

Denník El País s odvolaním sa na zdroje zo španielskej vlády napísal, že Madrid správu nad katalánskom neprevezme, ak C. Puigdemont v tomto autonómnom regióne vyhlási predčasné regionálne voľby. Ak ústredná vláda proces prevzatia autonómnych práv Katalánska zaháji, vyhlási podľa zdroja agentúry Reuters C. Puigdemont oficiálne nezávislosť.

Rajoyov kabinet dal minulý týždeň katalánskej vláde dve lehoty. Tá prvá vypršala v pondelok a C. Puigdemont sa mal do tej doby jasne vyjadriť, či vyhlásil minulý týždeň nezávislosť, alebo nie. Druhá lehota vyprší vo štvrtok o 10:00. Dovtedy má katalánska vláda, v prípade že nezávislosť vyhlásila, toto rozhodnutie zrušiť a obnoviť v Katalánsku stav, ktorý nebude odporovať španielskej ústave. Ak tak neurobí, je Madrid pripravený aktivovať článok 155 španielskej ústavy. Ten umožňuje španielskej vláde so súhlasom Senátu prevziať kontrolu nad autonómnym Katalánsko. Tento článok, ktorý doteraz nikdy použitý nebol, ale nešpecifikuje, ako presne má prevzatia vyzerať.

Minulý utorok C. Puigdemont podľa katalánskych médií podpísal deklaráciu o nezávislosti, ale jej účinnosť pozastavil, aby umožnil dialóg s Madridom. Toto pondelok katalánsky premiér v prvej lehote Rajoyaovi neobjasnil, či Katalánsko nezávislosť vyhlásilo, a opäť vyzval Madrid k dialógu. Španielska vláda ale odmieta hovoriť o téme, ktorá podľa nej odporuje ústave.

V katalánskom referende, ktorému sa Madrid snažil zabrániť súdne aj silou, sa 1. októbra viac ako 90 percent zúčastnených voličov vyslovilo za nezávislosť. Hlasovania sa ale zúčastnilo len 43 percent voličov a jeho podmienky boli neštandardné - prakticky sa nehlasovalo tajne, volebné komisie neboli nezávislé a na mnohých miestach sa voliť nemohlo kvôli zásahom španielskej polície.

Španielsky ústavný súd označil za neplatný zákon o referende, ktorý v septembri prijal katalánsky regionálny parlament. Už pred konaním plebiscitu ústavný súd platnosť tohto zákona pozastavil.

Španielsky denník El País s odvolaním sa na zdroje zo španielskej vlády napísal, že kabinet nepožiada Senát o aktiváciu článku 155 a prevzatie riadenia nad katalánskom, ak katalánsky premiér vyhlási vo svojom regióne predčasné voľby. Nesmie ale zároveň povedať, že vyhlásil nezávislosť Katalánska. Tiež šéf španielskych socialistov Pedro Sánchez podľa El País potvrdil, že Madrid neaplikuje článok 155, ak C. Puigdemont vyhlási predčasné voľby vo svojom autonómnom regióne.

Zdroj blízky C. Puigdemontovi britskému denníku The Times povedal, že šéf katalánskej vlády vo štvrtok nezávislosť vyhlási, aby vyprovokoval Madrid na zriadenie priameho riadenia nad regiónom. C. Puigdemont podľa tohto zdroja potom vypíše miestne voľby a vsadí na to, že od Kataláncov získa silnejší mandát. Katalánsky minister zahraničia Raül Romeva ale možnosť predčasných volieb zatiaľ vylúčil. „V tejto chvíli nie sú na stole,“ povedal R. Romeva podľa agentúry Reuters na tlačovej konferencii v Bruseli.

Predseda katalánskej vlády podľa zdroja agentúry Reuters svojim spolustraníkom povedal, že ak Madrid začne proces odobratie autonómnych práv regiónu, vyhlási formálne nezávislosť. Ak sa Rajoyova vláda skutočne rozhodne Katalánsku autonómiu odobrať, mohol by takýto proces trvať tri až päť dní, dodala agentúra Reuters.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Katalánsko, referendum, Španielsko

Diskusia (0 reakcií)