Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Šéf daňových kriminalistov o vydieraní: Bol som iba svedok

02.06.2017, 16:40 | Zuzana Petková | Xénia Makarová | © 2017 News and Media Holding

Šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó popiera, že by mal niečo spoločné s fingovaným prepadom a vydieraním, ktoré pred rokmi vyšetrovala polícia. Tvrdí, že v prípade vypovedal len ako svedok a o vydieraní nič nevie.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

TREND vo štvrtok informoval, že polícia v minulosti riešila fingovanú lúpež v bezpečnostnej firme Abas, kde bol Ľ. Makó konateľom. V súčasnosti vedie Kriminálny úrad Finančnej správy (KUFS), ktorý rieši daňové podvody. Za prepad v Abase bol trestne stíhaný istý Roman O., ktorého potom mali vydierať, aby peniaze vrátil.

Ako sa to stalo

„Za môjho pôsobenia bolo šesť alebo sedem prepadov,“ uviedol pre TREND Ľ. Makó. V tomto konkrétnom prípade prepadli auto Abasu na ceste medzi Topoľčanmi a Nitrou. Privolaná bola polícia, ktorá vyhodnotila, že nejde o lúpežné prepadnutie. Dvaja zamestnanci strážnej služby síce mali spútané ruky, ale pištole na opasku.

Neprehliadnite

„Vyšetrovatelia vzali našich ľudí na výsluch. Postupnými úkonmi prišli na to, že nešlo o prepad. Dvaja naši zamestnanci boli dohodnutí s mužom zvonka, že mu vyložia peniaze z auta a on bude fingovať lúpež,“ opísal Ľ. Makó.

Podľa informácií TRENDU osobou zvonka mal byť Roman O., ktorý bol švagrom pracovníka Abasu. Sudca ho nevzal do väzby, o štyri mesiace spáchal ďalší podobný trestný čin. Teraz je vo výkone trestu odňatia slobody a je odsúdený na desať rokov. Dvaja strážnici z Abasu po dohode o vine a treste dostali po šesť rokov.

Ľ. Makó vraví, že na tretí deň po prepade našli v humne na Žikave zakopaných asi 280-tisíc eur. Zvyšných vyše 100-tisíc zmizlo.

Makó Ľudovít, Finančná správa SRZdroj: Maňo Štrauch

Nerozumie ani dôvodom vydierania, nakoľko v každom prípade prepadu pancierového vozidla došlo k náhrade škody plnením poisťovne.

Nevie, kto vydieral

Podobná suma sa spomína v policajnom zázname z operatívnej činnosti, ktorý má TREND k dispozícii. Od páchateľa Romana O. ju mali žiadať dvaja ľudia, ktorí prišli k nemu domov a preukázali sa preukazom polície. Podľa dokumentu mu povedali, že ak peniaze nedá dokopy, „roznesú po base, že je pedofil“, môžu mu zobrať priateľku a môže sa stať nejaká nehoda jeho dvom deťom.

Makó Ľudovít, Finančná správa SRZdroj: Maňo Štrauch

„Neviem, kto bol za Romanom O. a vydieral ho, aby vrátil zvyšok,“ tvrdí Ľ. Makó. Dodal, že hneď po prepade a prvých úkonoch volal na políciu. Informoval ju o svojich podozreniach, že páchateľom môže byť Roman O. a žiadal, aby polícia zabezpečila jeho dom.

Kto bol na mobile

Romanovi O. kázala dvojica, čo ho vydierala, volať na telefónne číslo, kde mal oznámiť, či dal dokopy dlžnú sumu. Mobil používala neznáma osoba, ktorá ďalej komunikovala s mužom pod prezývkou Peťo. Podľa záznamu polície prvé telefónne číslo patrilo Abasu a druhé človeku s menom Peter Sloboda. Ten mal pracovať v SIS a pre Ľ. Makóa údajne vykonávať činnosti ako lustráciu motorových vozidiel, telefónnych čísel a ďalšie služby, čo Ľ. Makó odmieta.

P. Sloboda v súčasnosti tiež pôsobí na Kriminálnom úrade Finančnej správy. Tvrdí, že v kauze rovnako vypovedal len ako svedok. Roky pracuje v bezpečnostných zložkách, v tom čase však bol nezamestnaný. V Abase pracoval jeho otec, ktorý sa volá rovnako. Poukázal na to, že informácie, ktorými disponuje TREND, sú len z operatívno-pátracej činnosti polície. Čo je konanie, ktoré spravidla predchádza začatiu trestného stíhania. „Vo vyšetrovacom spise už tieto informácie nie sú,“ zdôraznil. Z toho podľa neho vyplýva, že sa nepotvrdili.

Peter Sloboda, Finančná správa SRZdroj: Maňo Štrauch

Imrecze sa podriadených zastal

Za svojimi ľuďmi si stojí aj prezident Finančnej správy František Imrecze. „Pre mňa sú relevantné tri veci: v tom čase nepracovali vo Finančnej správe, neboli obvinení a oboch polícia vypočúvala iba v pozícii svedka,“ konštatoval. O ich čistom štíte podľa neho svedčí aj fakt, že majú obaja bezpečnostnú previerku na stupeň tajné. „V tejto chvíli to považujem za vybavené. Ak by sa objavila ďalšia relevantná skutočnosť, samozrejme mám nástroje na to, aby som preveril ich bezúhonnosť. Možností je viac, napríklad polygraf a otvorenie previerky,“ dodal F. Imrecze.

O daňových kriminalistoch v súvislosti s vydieraním tento týždeň hovorila aj opozičná poslankyňa Lucia Nicholsonová (SaS) pre prípad opakovaného zásahu v stavebnej firme Dúha Miroslava Remetu. KUFS v Dúhe už zasahoval vlani v lete pre podozrenie z viacerých daňových únikov.

Poslankyňa sa odvolala na anonymný zdroj podľa ktorého už na jeseň mali kriminalisti pripravené trestné oznámenie, no to doteraz na políciu neodišlo. Finančná správa to odmietla a na oplátku chce podať trestné oznámenie na L. Nicholsonovú.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy DPH, Finančná správa, Imrecze, Ľudovít Makó

Diskusia (0 reakcií)