Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Manažérov NDS potrestali, prídu o ročný plat

23.05.2013 | Jana Morháčová | © 2013 News and Media Holding

Parlament historicky prvý krát nadelil pokutu za plytvanie štátnymi peniazmi (Aktualizované)

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

NDS

(Aktualizované 23.5.2013 v celkom rozsahu)

Dvaja najvyšší funkcionári štátnej Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), generálny riaditeľ Milan Gajdoš a finančný riaditeľ Daniel Mako, budú najbližší rok pracovať zadarmo. Dostali pokutu vo výške 12 mesačných platov za podpis nevhodnej manažérskej poistky.

Jednomyseľne o tom rozhodol výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. Manažment NDS v júni 2012 uzavrel zmluvu na ochranu manažérov. Poistka vyšla NDS na milión eur a kryje 160 manažérov a riadiacich zamestnancov spoločnosti pri spôsobení škody, ktorú spôsobia zlým rozhodovaním.

Podozrenia, že udelená pokuta je v podstate naplnením poistnej udalosti a teda, že samotný trest sa zaplatí z poistky, NDS vyvrátila. ,,Nepovažujeme to za naplnenie poistnej udalosti, nebudeme si uplatňovať náhradu škody,“ uviedol hovorca NDS Marcel Jánošík. Akou formou sa pokuta zrealizuje zatiaľ NDS neinformovala.

Na absurdnú skutočnosť, že práve pokuta bude chápaná ako skutočnosť na uplatnenie poistky, upozornil vo februári predseda výboru Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS). Podľa neho ide o historicky prvé uznesenie, kedy manažéri dostali citeľný trest za zlé manažérske rozhodnutie preukazujúce plytvanie s verejnými zdrojmi. NDS totiž platí ľudí aj peňazí štátu. Používanie štátnych peňazí na takéto poistky je považované za plytvanie.

Národná diaľničná spoločnosť vlani v júni podpísala trojročnú zmluvu s poisťovňou Allianz, ktorá mala kompenzovať finančné straty z prípadných chýb, alebo nedbanlivosti manažérov. Poisťovňa by tak mal preplatiť napríklad aj mimosúdne vyrovnania alebo „náklady na styk s verejnosťou a zachovanie dobrého mena“. Suma plnenia išla do výšky 70 miliónov eur. Informoval o tom denník SME.

Podľa denníka zmluva chráni napríklad aj pred následkami sexuálneho obťažovania a šikany. Uhradí aj trovy súdnych sporov či platby advokátom. Chránila by aj manažérov, ktorých by súdy mohli odsúdiť za nedbanlivostné trestné činy súvisiace s pádom mosta pri výstavbe diaľnice v Kurimanoch.

M. Beblavý upozornil, že rovnako si dali poistiť manažérov aj ďalšie štátne firmy. V poisťovni Allianz to boli ešte Slovenský vodohospodársky podnik, Vodohospodárska výstavba a Letisko M. R. Štefánika Bratislava. Železničná spoločnosť Cargo využila na podobnú poistku služby poisťovne QBE.

Premiér R. Fico po prepuknutí škandálu na jar prisľúbil, že rezortní ministri preveria adekvátnosť takýchto poistiek. Reálne však žiadna zo zmlúv nebola zrušená ani prehodnotená.

 

Zdroj: SITA / Diana Černáková

Ilustračné foto na titulke - SITA / Diana Černáková

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy NDS

Diskusia (0 reakcií)