Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rozhodnutie o zrušení Kotlebovej strany odložili

09.04.2019, 17:44 | TASR

Senát Najvyššieho súdu odročil termín hlavného pojednávania vo veci prípadného rozpustenia parlamentnej ĽSNS na 29. apríla. Rozhodol tak po tom, ako si na utorkovom pojednávaní vypočul argumenty žalobcu a obhajoby.

  • Tlačiť
  • 15

Zástupca Generálnej prokuratúry (GP) Ivan Minár v záverečnej reči trval na argumentoch týkajúcich sa protirómskych prejavov strany. Opieral sa aj o vyjadrenia strany na adresu súčasného systému v štáte, ktorý podľa jeho slov označili za totalitný. Vidí tu podobnosť s vojnovým Slovenským štátom.  „Samozrejme, že tento proces nesie politické znaky. Veď predsa odporcom je politická strana,“  reagoval na tvrdenia protistrany, ktorá namietala politickosť návrhu.

Obhajoba návrh na rozpustenie strany naďalej odmieta, nevidí dôvody na rozpustenie strany. Predseda a štatutárny zástupca ĽSNS Marian Kotleba tvrdí, že žalobca nepredložil žiaden konkrétny dôvod, ktorý by dostatočne odôvodňoval návrh na rozpustenie strany.

Zdroj: TASR

Priebeh verejného zasadnutia, ako aj zhromaždenia prívržencov ĽSNS, sledovalo 51 akreditovaných novinárov a ďalších približne dvadsať médií. Medzi nimi boli aj zástupcovia zahraničných médií z Českej republiky, ale aj britskej agentúry Reuters či americkej AP Pojednávanie sprevádzal aj protest prívržencov ĽSNS, ktorí sa spred budovy Najvyššieho súdu presunuli pred Generálnu prokuratúru SR. Bolo ich zhruba 300, priebeh protestu bol pokojný. Polícia situáciu monitorovala.

Marian Kotleba na Najvyššom súde SRZdroj: TASR

Počas utorkového pojednávania mali z dôvodu mimoriadnych bezpečnostných opatrení zamestnanci Ministerstva spravodlivosti, ktoré sídli v jednej budove s NS SR, možnosť pracovať z domu. Návrh na rozpustenie strany podal na NS SR generálny prokurátor Jaromír Čižnár v máji 2017.

  • Tlačiť
  • 15

Tagy Marian Kotleba