Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Marketér Minár: „Lebo Smer“ už nestačí. Obeťou epidémie môže byť Matovič

24.03.2020, 09:00 | Pavol Minár

Názor | Igor Matovič vyhral voľby, lebo svojím populistickým naratívom dal ľuďom presne to, čo potrebovali počuť. Hlásil, že politika už nebude len uzavretou hrou o tróny medzi privilegovanými, že sa skončí korupcia, rozkrádanie, obchádzanie zákonov a nedotknuteľnosť vyvolených.

  • Tlačiť
  • 53

Populizmus tu neuvádzam ako pejoratívne označenie, ale ako pomenovanie historického, dejinného faktu. Ten hovorí, že sa končí systém západnej zastupiteľskej demokracie založenej na tom, že politické strany si raz za štyri roky spomenú na voličov, nasľubujú im všelijaké benefity a tí ich zvolia.

Neprehliadnite

Hneď na to strany v hlavnom meste rozpútajú svoju politickú hru, ktorej sa môžu zúčastniť iba vyvolení a voliči sa môžu iba prizerať. Toto sa skončilo.

Aj v dôsledku prevratných technologických zmien a vzniku technologických platforiem, ktoré ľuďom umožňujú stále viac vecí realizovať a kontrolovať osobne a samým za seba, ale aj v kvôli dlhodobej realizácii politiky, ktorá sa odcudzila ľuďom, stala sa elitárskou a postavila politickú triedu a na ňu naviazaných ľudí nad zákony, sa ľudia začali pozerať po riešeniach, ktoré zrušia tento systém, ktorý je výhodný pre členov „vnútorného kruhu“, ale neprináša benefity tým, ktorí ich volia.

Nepochopenie čiernej labute

Preto sú pre ľudí zaujímavé strany tie, ktoré im dávajú pocit znovuzískania ľudskej hodnoty a identity. Syriza v Grécku, Podemos v Španielsku, Fidesz v Maďarsku a Orbánov koncept iliberálnej demokracie s prvkami priamej demokracie prostredníctvom Národných konzultácií, ale aj Donald Trump v Spojených štátoch, ktorý neprišiel len s konceptom „Make America Great Again“ (alebo „Keep America Great“), ale aj s prísľubom „vyčistenia Washingtonu“ a, samozrejme, o tom istom bol aj brexit vo Veľkej Británii, ktorý bol o znovuzískaní kontroly – kontroly na vlastným životom, ktorú ľudia v dôsledku odcudzenej politiky strácajú.

I. Matovič sa do tohto životného pocitu presne a veľmi dobre trafil. Jeho antismerový, antikorupčný a antipoliticko-elitársky naratív spolu s prvkami priamej demokracie (online hlasovanie o politickom programe alebo odoberanie majetku tým, ktorí si ho nakradli v politike) boli trefnou odpoveďou na potreby a túžby ľudí u nás.

A ak by sa nestalo nič iné, teraz by sme sledovali, ako

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 53

Tagy Igor Matovič, Názory