Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Martin Schulz sa stal novým predsedom sociálnych demokratov v Nemecku

19.03.2017, 16:26 | SITA

Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) má nového predsedu. Delegáti mimoriadneho zjazdu zvolili v Berlíne podľa očakávania bývalého šéfa Európskeho parlamentu a kandidáta SPD na kancelára Martina Schulza za nástupcu Sigmara Gabriela, ktorý je zároveň šéfom nemeckej diplomacie.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 11

Martin Schulz dostal 100 percent odovzdaných hlasov. Je to najlepší výsledok, aký získal kandidát na predsedu SPD.

„Je to pravdepodobne najradostnejšia a najoptimistickejšia zmena vo vedení, akú naša strana zažila v uplynulých desaťročiach,“ uviedol S. Gabriel vo svojom prejave. Na melanchóliu podľa neho niet dôvodu, pretože nová éra má meno, ktoré znie Martin Schulz. Gabriel sa jednoznačne vyslovil proti pokračovaniu veľkej koalície s konzervatívcami po voľbách, pretože „ľudia teraz chcú nový začiatok“.

M. Schulz v 75-minútovom prejave povedal, že základnými myšlienkami jeho boja o úrad kancelára budú spravodlivosť, rešpekt a úcta. Pred okolo 600 delegátmi a viac ako dvom tisíckami hostí prisľúbil spravodlivejšie mzdy, bezplatné vzdelanie od materskej po vysokú školu a tvrdý postup proti bežnej kriminalite.

M. Schulz sa dôrazne vymedzil voči pravicovým populistom. Alternatívu pre Nemecko (AfD) označil za hanbu pre krajinu. Americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi vyčítal, že jeho politika je krokom späť. „Ten, kto označuje slobodné médiá za lživé a správa sa k nim selektívne, zničí demokraciu aj s koreňmi - či už ide o prezidenta Spojených štátov alebo sa zúčastní na demonštrácii (pravicovo-populitickej organizácie) Pegida,“ vyhlásil M. Schulz.

Nový šéf SPD sa jednoznačne prihlásil k Európskej únii. „Na Európu nebudem útočiť, nebudem ju ohovárať,“ konštatoval. Tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi odkázal, aby prirovnaniami k nacizmu nerozoštvával proti sebe ľudí v Nemecku.

Hoci mal Sigmar Gabriel v strane veľa kritikov, delegáti zjazdu jeho prejav odmenili viackrát potleskom. S. Gabriel sa predsedníckej funkcie a kandidatúry na kancelára vzdal v prospech M. Schulza koncom januára a z čela ministerstva hospodárstva sa presunul na rezort diplomacie.

Tento krok vyvolal tzv. Schulzov efekt, v dôsledku ktorého prudko vzrástli voličské preferencie SPD. Sociálni demokrati v niektorých prieskumoch prvýkrát po desiatich rokoch dokonca predbehli konzervatívcov kancelárky Angely Merkelovej.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 11

Tagy Martin Schulz