Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Masová nezamestnanosť? Roboty vám prácu nezoberú, ale spôsobia niečo iné

17.07.2019, 19:00 | Tomáš Zemko | © 2019 News and Media Holding

Pokračujúce zvyšovanie výpočtovej sily, čoraz väčšie množstvo dostupných dát a stále postupujúca technologizácia posúvajú hranice toho, aké pracovné pozície môžu byť zautomatizované. V preklade: človeka nahradí stroj alebo počítač. To však nemusí byť na škodu, pretože sa vytvoria nové pozície a koniec koncov si zamestnanec nájde prácu. Predsa len automatizácia so sebou jeden problém prináša.

  • Tlačiť
  • 24

Nová štúdia s názvom Digitalizácia a budúcnosť práce z dielne Institute of Labor Economics od trojice ekonómov Melanie Arntzovej, Terryho Gregoryho a Ulricha Zierahna sa zaoberá možnými dopadmi na trh práce.

Neprehliadnite

Konštatujú v nej, že ľudia sa nemusia báť o prácu. Tej bude zrejme stále dosť. Otázna však bude jej povaha, pretože digitalizácia môže spôsobiť, že na trhu ostanú iba dvojaké pozície: tie vysokokvalifikované a tie menej kvalifikované, pričom pozícií pre strednú triedu bude pomenej. Toto sa nazýva odborne polarizácia na trhu práce. A to je problém, na ktorý sa treba pripraviť.

Koľko miest je v ohrození

Pozrime sa však najprv na scenáre predpovedajúce zánik pracovných pozícií. Štúdie o tom, koľko miest je ohrozených automatizáciou, sa líšia. V Spojených štátoch napríklad jedna štúdia predpovedá zánik až polovice pracovných miest v najbližších dvoch dekádach. Iná štúdia zase hovorí o deviatich percentách zamestnaní, ktoré sú v ohrození.

Podiel ohrozených pracovných miest automatizáciou a robotizáciouZdroj: IZA

Iní autori zase hovoria, že v Európe je 54 percent miest vysoko ohrozených s tým, že presné číslo sa líši v závislosti od krajiny. Napríklad vo Švédsku je ohrozených 47 percent miest, ale v Rumunsku až 62 percent. Ďalší autori zase vypočítali, že v Nemecku je vysoko ohrozených zhruba 15 percent pracovných miest.

Slovensko je nástupom robotizácie najohrozenejšou krajinou v rámci krajín OECD.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 24

Tagy digitalizácia, robotizácia