Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Matečná: Aj naše mestá a obce sa musia pripraviť na zmenu klímy

22.05.2019 | TASR

Diskusia (10 reakcií) Pravidlá diskusie

22.05.2019 | Jozef Horňák

Udierate stále na nesprávnu strunu. Záhradkári nesmú spaľovať napadnuté lístie a konáriky aby zlikvidovali škodcov, teda musia striekať chémiou, ktorá ničí včely, znečisťuje vodu a pri výrobe vytvára viac škôd ako úžitku. Je to ako pri liekoch - jednu chorobu likvidujú, ale spôsobujú desať ďalších. Ste pod tlakom biznisu, zobuďte sa konečne a používajte zdravý sedliacky rozum a nie hurá systém.

22.05.2019 | Jozef Horňák

Chcel som ešte dodať, že som videl krátky film, ako v Austrálii likvidujú menšie lode - vyvezú ich na traileroch do odľahlých častí krajiny, rozdrvia a spaľujú. Mali by ste vidieť tie nekonečné kúdoly čierneho dymu, plného karcinogénov. Oni sa tým dokonca chvália!!! U nás zvalíme znečistenie ovzdušia na úbohé krávky a pri tom tvrdíme, že klesá spotreba mlieka. No hlúposť ako trojposchodová rovina.

22.05.2019 | zajo-

Už sa nevieme dočkať na zmenu klímy po budúcoročných voľbách...

23.05.2019 | Julo 2018

zajko, máš pravdu. Bude to ako svetová klíma , pôjde to len k horšiemu a väčšinovému dane platiacemu obyvateľstvu sa bude len " ťažšie dýchať ". Ale na to nepomôžu masky ako napr. japoncom v mestách.

23.05.2019 | Roman Kanala

Ak vyhrá pravica, zníži dane i odvody a oseká prebujnelý štát.

23.05.2019 | bozsky

:-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D

Tak si to zoberme, urcite budu mat skvelu kampan: Volte nas, aby sme zrusili vase teple miestocka.

Btw ktoze je to akoze ta pravica na Slovensku? Teda okrem Kotlebu, ktoreho asi do vlady nechces.

23.05.2019 | Roman Kanala

Späť k téme: hospodárenie s vodou je dôležité. Kto má vlastnú studňu, plytvá menej. Kubík vody z vodovodu stojí euro, zo studne nič. Studňa stojí 2 tisíc eur, ktoré sa amortizujú za 6-7 rokov. Potom ten kubík vody stojí ešte jedno euro, keď sa pošle do verejnej rúry do čističky odpadových vôd. Čistička zlyhá, i sieť zlyhá, ak si ľudia načierno pridajú odtokové rúry a posielajú tam vodu zo strechy.
https://www.etrend....

Kto si urobí tepelnú izoláciu na fasáde, nemôže sa pomýliť. Neexistuje priveľa izolácie. Čím viac, tým lepšie. Len potom treba izolovať aj strechu, lebo tadiaľ je najväčší únik tepla, a okná, lebo inak tam bude kondenzovať voda. Nemá zmysel riešiť vykurovací systém, kým nie je dobre izolovaný dom. Po jeho izolácii sa nároky na kúrenie znížia a pôvodné kúrenie bude predimenzované.

23.05.2019 | bozsky

Studnu ti musia povolit. Staty, kde je malo vody, ti studnu jednoducho nedovolia pouzivat, vid taka California.

Voda z vodovodu je chemicky osetrena, voda zo studne nie je. Pre jedneho klienta som riesil cisticku vody zo studne, kde boli dusicnany a este nieco (3 roky dozadu, uz si nepamatam). Vo verejnom obstaravani bola najnizsia ponuka na technologiu 1700euro a rocne stoji servis a nove filtre asi 600-700e. Nanestastie nema inu moznost, par km okolo neho nie je verejny vodovod.

Zase nekompletne informacie. Voda ti bude najviac kondenzovat v dobre izolovanom dome, lebo dobre izolovany dom nema uniky a ludska aktivita produkuje pary a tie kondenzuju. Preto je pomaly nutnost dobe izolovany dom mechanicky neustale vetrat rekuperacnou jednotkou. Predimenzovane kurenie, ktore je uz nainstalovane, je ekologickejsie, nez kupa noveho. Preco? Lebo nespotrebuvas dodatocne zdroje a prevadzkou na nizky vykon ti dokaze kurenie vydrzat dlhsie.

23.05.2019 | Roman Kanala

Vlhkosť nekondenzuje v dobre izolovanom dome, ale na najstudenšom mieste, lebo tam sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude prekračovať rosný bod. Ten závisí od nasýtenia vodnými parami (teplota, relatívna vlhkosť vzduchu) a od teploty studeného miesta. Väčšinou to býva v kúte alebo okolo okien. Tam sa potom časom nasťahujú plesne.

Riešením je mať suchší vzduch, čo je lacné riešenie, lebo stačí v miestnosti nevariť. Alebo rovnomerne izolovaný objekt, čo je zložitejšie. Posledným riešením je znížiť teplotu o stupeň-dva, čo nie je pre každého, lebo to ovplyvňuje komfort.

23.05.2019 | bozsky

Vlhkost kondenzuje v kazdom dobre izolovanom dome, ktory nie je bud mechanicky 24/7, alebo narazovo aspon 2x denne vetrany.

Ludia vylucuju vodne pary, to by si mohol vediet. Ludska aktivita sposobuje vlhcenie vzduchu, staci na to aj spanok. Zabudol si na sprchovanie/kupanie, alebo alebo v podstate akukolvek narocnejsiu ludsku aktivitu, ktora ma za nasledok velke vyparovanie vodnych par. A rovnomerne izolovany objekt neodkazes mat (resp. dokazes, ale je to kontraproduktivne, lebo drahe a narocne). Okna izoluju lepsie, nez ramy, no ovela horsie, nez izolacia stien. Znizenie teploty nepomoze, lebo kondenzovat ti bude v takej kupelni voda aj v lete, pokial nebudes poriadne vetrat.

Ale chapem, musis to hrat na to, ze rozumies vsetkemu, pritom si nikdy nezil, nieto este vlastnil energeticky pasivny dom :-D