Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Matečnej tučnú zákazku pre geodetov si podelili tri firmy. ÚVO súhlasil, ale pachuť ostáva

27.03.2019, 17:10 | Ján Kováč | © 2019 News and Media Holding

Rada Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) napokon odobrila 45-miliónovú zákazku ministerstva pôdohospodárstva. Ide v nej o stmeľovanie pôdy, teda o spájanie rozdrobených pozemkov do väčších celkov. Cieľom je okrem iného nakopnúť rozvoj vidieka a eliminovať boje o agrodotácie, aké sa rozmohli v posledných rokoch.

  • Tlačiť
  • 0

Ministerstvo pôdohospodárstva už dlhšie nevie spraviť poriadny tender. Aj ten aktuálny najskôr úrad zrušil. Ministerstvo sa odvolalo a Rada ÚVO, ktorá je odvolacím orgánom, mu dala za pravdu. Prečo však úrad najskôr tender zrušil a potom došlo k obratu. A aké ponaučenie z toho vyplýva? Časť odpovedí naznačuje článok TRENDU z minulého roka.

Tri územia, tri firmy

Rozhodnutia ÚVO nie sú ešte zverejnené. TREND preto môže vychádzať len z verejne známych informácií. Na súťaži bolo už dávnejšie podozrivé zloženie jej účastníkov.

aktualizované 1. 4. 2019

ÚVO napokon svoje rozhodnutia zdôvodnil ešte minulú stredu. Pôvodné zrušenie súťaže zdôvodnil tým, že ministerstvo rozdelilo zákazku na tri rozsiahle časti. „Úrad mal za to, že ak by kontrolovaný danú zákazku rozdelil na väčší počet, napríklad na 7 menších častí, ponuku by v predmetnom verejnom obstarávaní mohlo predložiť viac subjektov," uviedla pre TREND hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková.

Rada ÚVO, ktorá je odvolacím orgánom, podľa nej dospela k záveru, že rozdelením zákazky na tri časti ministerstvo zákon o verejnom obstarávaní neporušilo. Preto rozhodnutie ÚVO z prvého stupňa Rada zrušila.

Nesúhlasila ani s druhým dôvodom, pre ktorý ÚVO pôvodne zrušil súťaž. Týmto dôvodom bola zásadná zmena súťažných kritérií bez toho, aby ministerstvo dalo uchádzačom viac času na prípravu ponúk.

Neprehliadnite

Uchádzači v tendri boli tiež traja, jeden zo západu (Bratislava, firma Tekdan, ponuka 15 miliónov eur), druhý z východu (Prešov) a tretí zo stredu (Banská Bystrica, SGS Holding, ponuka 14 miliónov eur). Každý vyhral na svojom území. Všetci traja uchádzači mali v ponuke stanoviť cenu, za akú by vykonali pozemkové úpravy. Naceniť mali aj jednotlivé katastrálne celky.

Na východnom Slovensku nebola reálna súťaž vôbec. Ponuku 16 miliónov eur tu predložila len prešovská firma Progres CAD Engineering. Do súťaží o stredné a západné Slovensko sa

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy eurofondy, Gabriela Matečná, poľnohospodárstvo

Diskusia (0 reakcií)