Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Matovič podľa polície krátil dane, hrozí mu 7 až 12 rokov väzenia

09.11.2017, 10:01 | SITA

V súvislosti s predajom firmy regionPress začala polícia vyšetrovanie pre krátenie daní. K tomu malo dôjsť ešte v roku 2008, keď Igor Matovič svoju firmu predal, ale príjem z predaja do daňového priznania nezahrnul.

  • Tlačiť
  • 0

Štátu mala vzniknúť škoda viac ako pol milióna eur. I. Matovič bol v tejto súvislosti na polícii už minulý piatok aj vypovedať. Za tento trestný čin hrozí páchateľovi trest od sedem do 12 rokov. Informuje o tom denník Pravda.

„Predmetom vyšetrovania je úmyselné nezahrnutie príjmu z predaja podniku do daňového priznania k dani z príjmu fyzickej osoby, čím malo dôjsť k účelovému skráteniu dane z príjmu fyzických osôb za obdobie roka 2008 v celkovej výške najmenej 645 254,16 eura,“ uviedol pre Pravdu hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Wäldl.

Lipšic so závermi nesúhlasí

Denník pripomína, že Daniel Lipšic ako právny zástupca I. Matoviča označil minulý týždeň postup polície za šikanu.

„Protikorupčná jednotka NAKA vedie stíhanie na základe premisy, že fyzickou osobou už raz zdanené peniaze, pokiaľ ich prevedie z podnikateľského účtu na osobný, musí zdaniť 19 percentami ešte raz,“ povedal vtedy pre TV Joj D. Lipšic.

„Keď sa Igor Matovič po voľbách v roku 2010 stal poslancom, firmu previedol na manželku. Ešte vo februári minulého roku ho premiér Robert Fico obvinil z fiktívneho prevodu spoločnosti s úmyslom preprať 122 miliónov korún a z likvidácie účtovníctva,“ informuje Pravda.

Neprehliadnite

Mal použiť bieleho koňa

„Len deň pred plánovanou kontrolou daňového úradu mal Matovič firmu previesť na bieleho koňa. Bol ním jeho vtedajší zamestnanec Pavol Vandák. Ten tvrdil, že peniaze neprevzal a Matovič ho vraj podviedol. Líder OĽaNO krátenie daní, či iné podvody vo firme odmietol,“ píše denník.

Podľa dokumentov z daňového úradu v Trnave, ktoré zverejnil premiér Robert Fico, Matovič firmu predal Vandákovi za 121 miliónov slovenských korún, v prepočte viac ako štyri milióny eur. Tie si mal následne Matovič na základe splnomocnenia poslať na vlastný účet.

Necelé dva mesiace nato mal I. Matovič od zmluvy o predaji podniku odstúpiť. Autenticitu týchto dokumentov potvrdil. Ako sa k nim Robert Fico dostal, nepovedal premiér ani po otázkach novinárov.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy dane, Igor Matovič, krátenie, NaKA, polícia, Regionpress

Diskusia (0 reakcií)