Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Matovič splnil očakávania (vládnej koalície)

14.02.2017, 18:10 | Marián Leško | © 2017 News and Media Holding

Názor | Utorková mimoriadna schôdza parlamentu, ktorá sa mala zaoberať návrhom na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády, trvala iba pár minút, o čo sa zaslúžil Igor Matovič. V úlohe navrhovateľa znovu preukázal, že keď si má vybrať, či bude vystupovať ako politik, ktorého má verejnosť brať vážne, alebo ako profesionálny provokatér, vyberá si druhú možnosť.

  • Tlačiť
  • 9

 

Po dlhých týždňoch, keď viacerí opoziční poslanci odviedli veľký kus práce, aby ukázali, ako by sa pôvodné rozhodnutie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) dotklo tisícov domácností, mal predseda Matovič ich snahu finalizovať. Vo svojom vystúpení mohol a mal nielen kolegom v parlamente, ale predovšetkým verejnosti vysvetliť, čo sa od roku 2007 dialo a deje v slovenskej energetike. Mohol sa oprieť o expertov, ktorí sa tejto téme dlhodobo venujú a od ktorých vieme, že spôsob, akým štát dotoval výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, je tunelovaním verejných financií. Z tejto podpory sa stal stroj na výrobu peňazí pre vopred vybraných záujemcov. (Krátko pred začatím schôdze na možný prípad ďalšieho vybraného záujemcu upozornili poslanci za Smer rodina.)

Neprehliadnite

Igor Matovič mohol hovoriť aj o tom, ako sa tu dotujú hnedouohoľné bane – že je to spôsob alobalový. Podstatnú časť svojho vystúpenia mal venovať tomu, ako sa absolútnym vládcom nad cenami elektriny, plynu, vody a tepla stal jediný človek, a prečo práve Jozef Holjenčík bol desaťročie predĺženou rukou Roberta Fica v energetike. Keby veľmi chcel, tak mohol hovoriť aj o prepojení pána Holjenčíka na jeho „bývalú“ firmu JHS a spýtať sa zodpovedných, prečo jeho konflikt záujmov – ak nie zneužívanie právomocí verejného činiteľa – tak dlho tolerovali.

Igor Matovič v parlamente počas odvolávania Roberta FicaZdroj: SITA

To všetko – a veľa iných vecí – mohol ako navrhovateľ Igor Matovič predniesť, aby aspoň časť verejnosti vedela, prečo chce odvolať predsedu vlády. On však dal prednosť tradičnému marketingu: oslovoval predsedu parlamentu jeho hodnosťou a predvádzal obrázky ako „oficiálnu prílohu k návrhu na odvolanie premiéra“, čím chcel ukázať, že nech už Andrej Danko presadí akýkoľvek zákon na Igora Matoviča je aj tak krátky.

Pred schôdzou už aj Ľubomír Galko povedal, že poslanci SaS nechcú porušiť nový rokovací poriadok, že budú hovoriť v časovom limite a nebudú používať žiadne vizuály, lebo je potrebné ľuďom vysvetliť, čo sa dialo dlhé roky v energetike. Igor Matovič dal prednosť tomu, že dvíhal vizuály vozvysok, ako keby občania republiky už prestali slovám rozumieť a jediné, čo ešte ako-tak chápu, sú už len prostoduché obrázky.

Pre Matoviča je jeho spor Dankom taký pohlcujúci, že už nie je schopný odlíšiť, čo je dôležité iba pre neho, a čo pre ostatných.

Igor Matovič ako navrhovateľ opäť potvrdil, že v roli popredného predstaviteľa opozície spĺňa všetky očakávania vládnej koalície.

 

  • Tlačiť
  • 9

Tagy Android, MWC 2017, Nokia