Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Matovičova splatnosť faktúr do poradia: čo si o návrhu myslia experti

11.02.2020 | Zuzana Kullová

Diskusia (20 reakcií) Pravidlá diskusie

11.02.2020 | equilibriums

Skôr nezaplatenie faktúry po nejakom dlhom časovom období by malo byť samozrejme trestný čin, mala by byť aj nejaká lehota na akceptáciu faktúry. Ale aby sme postihovali podniky už po prekročení lehoty splatnosti faktúry? To je dosť nezmysel v praxi.

Matovič by chcel akože podnikom prikázať, ako majú riadiť svoj cashflow? Ak mám zaúčtované došlé faktúry v tomto poradí:
A - 200 000€
B- 30 000€

pričom na bankovom účte mám 40 000€, tak Matovič si fakt myslí, že budem uhrádzať A-čkovú faktúru skôr ako B-čkovú? Asi ju prispôsobím podľa splatnosti mojich vystavených faktúr a počkám s úhradou A-čkovej faktúry, kým sa mi uhradia vystavené faktúry, z ktorých kešu ju budem hradiť. Alebo chce Matovič, aby som si zobral úver, len aby som uhradil A-čkovú faktúru o pár dní skôr?

11.02.2020 | Ivan475

otázka či si ten úver nemusí vziať potom váš veriteľ, ktorý má na účte len 10k a musí uhradiť len jednu 150k faktúru..

11.02.2020 | enko

ale taky register zavazkov alebo aj pohladavok po splatnosti bx nemusel byt zly, napr na kvartalnej baze, z uctovneho systemu by to slo lahko vytiahnut

13.02.2020 | alf1

ak som to dobre pochopil, rec je vyhradne o fakturach PO LEHOTE splatnosti, nie? a zaradit neplatenie faktur medzi pokusy o podvod.
s tym, ze neplatica PO TERMINE moze veritel zaradit do oficialnej verejnej databazy dlznikov, ktora bude pod oficialnym dohladom - teda v pripade, ak sa nedokaze umysel, ale len neschopnost nasledkom tretej strany. v tom pripade ale trvat pod dozorom na plateni do poradia.

11.02.2020 | ma g ma

Každý normálny podnikateľ by nemal nakupovať tovar ak nemá na jeho zaplatenie. Potom je to podvodník.
Som za to, aby faktúry boli platené v poradí ich splatnosti - bez výnimky. Ak to nedokážeš- nepodnikaj lebo okrádaš ostatných.

11.02.2020 | LPB

+

11.02.2020 | Natt

Samozrejme sudruh, vidime ze viete ako funguje podnikanie . A teraz sup sup borovicku, a spat k pasu :)

12.02.2020 | Hegemon One

Toto bol vtip, ze? To uz su tu ludia fakt tak zdegenrovani, ze neplatenie faktur beru ako tu najprirodzenejsiu vec v pdonikani. Myslim, ze k tomu pasu by si mal skor ist Ty ... kolega "podnikatel".

11.02.2020 | equilibriums

Skôr si prv zisti, čo je čistý pracovný kapitál a potom trep.

12.02.2020 | Európan

Presne tak.

11.02.2020 | epas

Myslím, že za cudzie podnikať dokáže každý...
Takže nie po poradí, ale podľa splatnosti...

11.02.2020 | Mikil

Uz chamurapiho zakon nakazoval a v arabskych krajinach sa ho dodnes drzia: ak si nezaplatil dlh, tak ides do väzenia pokiaľ dlh neuhradis.
V takých arabských emirátoch prichádza veriteľ s políciou, ak dlh nevyplatis polícia ta zadrží. Pre tuto velku zodpovednost si ludia radsej dlhy netvoria. U moslimov by to ináč ani nefungovalo.

11.02.2020 | skdany

TOTALNY HOLY NEZMYSEL VED NIE SME V MATERSKEJ SKOLKE . JEDINE CO TU REALNE ZACHRANI A OCHRANI PODNIKATELSKE PROSTREDIE JE FUNKCNE SUDY - RYCHLO KONAJUCE A HLAVNE ZABRANENIE SPEKULATIVNEMU ZBAVOVANIU MAJETKU !

ABY NAM TU KOCNEROVCI NERIADILI SUDY ZE KTORA POHLADAVKA SA ZAPLATI A KTORA NEZAPLATI PODLA TOHO KOLKO DA SUDCOVI VYPALNE KTORA STRANA .

A ABY SA NA POJEDNAVANIE NECAKALO 4 ROKY

A ABY SA NEDALO SPEKULATIVNE ODVOLAVAT A ABY PROCES DOKOPY NETRVAL 10 ROKOV .

TOTO SU SPROSTOSTI ZE TO SA ANI CITAT NEDA - KDE JE ZDRAVY ROZUM PRE BOHA ZIVEHO ?

12.02.2020 | demo50

Toto je, bohužiaľ, pravdivý popis žalostného stavu našej justície. Kočnerove aktivity nie sú jediné, ale ich vyšetrovanie nekompromisne preukázalo nelegálne prepojenie mafie a súdov, prokuratúry a advokátskych kancelárií s cieľom dosiahnuť neoprávnený prospech. Advokáti, zastupujúci veľké firmy, v prípade neúspechu na I. stupni už klopú na dvere odvolacieho súdu (asi nie rukou), pretože v jednoznačnej veci je rozsudok zrušený s nedôvodnými argumentmi. Iba neviem pochopiť, prečo to trvá 3 a viac rokov? Po voľbách bude potrebné túto mafiu dôkladne prevetrať, výška majetku u viacerých z nich nezodpovedá ich legálnym príjmom. Zbavme sa mafiánskych opičiek a opičiakov, Igor a nepotrebujeme ani ten skvelý nápad. Prečo sa takmer každý, aj nesporný platobný rozkaz pojednáva? A to znovu iba na základe nedôvodných argumentov žalovaného. Tu je pes zakopaný, je to totálna demoralizácia a deštrukcia justície na Slovensku. Fico a jeho mafia nám ostatným ukradli aj štát a spravodlivosť.

11.02.2020 | zajo-

Mali by to riešiť, tak, že ak si ide niekto objednať služby, tovar, že peniaze by už mali byť pripravené na nejakom špeciálnom účte v banke a po vykonaní služby resp. dodávke tovaru, hneď odísť.

11.02.2020 | Martiman

Ono je to problematické. Ideálne by to samozrejme bolo tak, ako hovoríš, ale len veľmi málo firiem si môže dovoliť ten luxus. Totiž mať peniaze na účte dlhú dobu znamená obetovanú príležitosť, a takáto spoločnosť bez dôb splatnosti a dlhov by mala veľkú konkurenčnú nevýhodu. Okrem toho, zahraniční zákazníci by sa na teba pozerali veľmi čudne, kebyže po nich chceš platby hneď, a Slovensko je exportná ekonomika, my musíme myslieť na to, ako na nás bude vplývať okolie. A kým by si čakal na platbu, nemohol by si nakupovať tovar, alebo by si si musel pokaždé požičať u banky?

12.02.2020 | demo50

Správne na záver, máme vo firme kontokorent na krytie výkyvov, úrok platíme iba v prípade, že ho použijeme, všetky faktúry platíme v lehote splatnosti. Neuhradenie faktúr včas vyvoláva možno druhotnú platobnú neschopnosť a roztáča jej špirálu. Ak niekto solídne podniká, banka, ktorá pozná jeho históriu, s takým úverom nemá problém...

12.02.2020 | Morris

V ktorej banke máte na kontokorent takéto podmienky?

12.02.2020 | ikasiza

To je predsa nereálne - v praxi sa peniaze točia - priebežne prichádzajú a priebežne odchádzajú - každú minútu sa môže zmeniť situácia s financiami na účte.
Problém je naozaj v pákach, ktoré podnikatelia majú/nemajú na chronických neplatičov. Pretože s tými "normálnymi" sa dá dohodnúť - je to o komunikácii. Ak mi niekto vopred oznámi, že skrátka mu to tento týždeň nevyjde, ale požiada ma o trpezlivosť, vyjdem mu v ústrety a počkám. A ešte mu zaželám pekný deň a nech sa mu darí. Ale ak niekto nemá toho chochmesu, že by mi odpovedal na mail upozorňujúci, že pravdepodobne omylom neuhradil svoj záväzok a bude hrať "mrtvého brouka" , tak toho nemilosrdne posúvam právnikom. Lenže tu sa začína celá tá tragédia - kým sa to dostane na súd a nakoniec k exekútorovi, prejdú mesiace, často roky. A medzitým si dotyčný už založí inú firmu a oblbuje inde a pôvodnú predal bielemu koňovi. Toto treba riešiť - rýchlosť, promptnosť a kompetentnosť našich súdov. Lebo vymáhateľnosť pohľadávky u nás je viac ako úbohá.

12.02.2020 | equilibriums

Prv by trebalo zabezpečiť, aby bankové prevody prebehli takmer okamžite.