Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Maturanti dostali odklad, skúška dospelosti sa posúva na nové termíny

12.03.2020, 16:55 | Tomáš Nejedlý | © 2020 News and Media Holding

Budúci týždeň mali študenti stredných škôl absolvovať ústnu časť maturitnej skúšky a celonárodné testy. Vláda však rozhodla inak a z bezpečnostných dôvodov zavrela školy na dva týždne. TREND má potvrdené nové termíny maturitných skúšok.

  • Tlačiť
  • 1

Zatvorenie všetkých materských, základných, stredných aj vysokých škôl je preventívne opatrenie, ktoré má zabrániť ďalšiemu šíreniu koronavírusu v populácii.

TREND zisťoval, ako zatvorenie škôl ovplyvní nadchádzajúce maturitné skúšky, ktoré mali byť v utorok až piatok 17. až 20. marca 2020. 

Nové termíny maturitnej skúšky sú stanovené na utorok 31. marca 2020 až piatok 3. apríla 2020. TRENDU to potvrdila riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania Romana Kanovská.

NÚCEM je zodpovedný za prípravu, administráciu a vyhodnotenie celonárodných testov, ktoré sú súčasťou externej časti maturitnej skúšky. 

Poradie maturitných skúšok ostáva rovnaké.

Utorok 31. marca 2020 predpoludním – slovenský jazyk a literatúra, maďarský jazyk a literatúra (externá časť maturitnej skúšky).

Utorok 31. marca popoludní – slovenský jazyk a literatúra, maďarský jazyk a literatúra (písomná forma internej časti maturitnej skúšky, tzv. slohy).  

Streda 1. apríla 2020 – anglický jazyk, nemecký jazyk, ruský jazyk, francúzsky jazyk, španielsky jazyk, taliansky jazyk (externá časť maturitnej skúšky).

Štvrtok 2. apríla 2020 – matematika (externá časť maturitnej skúšky, dobrovoľná).

Piatok 3. apríla 2020 – slovenský jazyk a slovenská literatúra, ukrajinský jazyk a literatúra (externá časť maturitnej skúšky pre národnostné školy).

Náhradný termín pre študentov, ktorí sa nebudú môcť riadneho termínu zúčastniť zo zdravotných či iných dôvodov bude termín rovnako posunutý o dva týždne na 15. až 20. apríla 2020.

Ústne maturity sa posúvajú tiež, študenti budú chodiť so zelenými stužkami od 1. júna do 19. júna 2020.

Tieto termíny platia v prípade, že vláda nerozhodne o predĺžení ochranných a preventívnych opatrení.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy koronavírus, maturita, školstvo, vzdelávanie