Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mečiarove dlhopisy vstávajú z hrobu

20.05.2009, 10:00 | Pavol Kubík | © 2009 News and Media Holding

Šance štátu v spore o úroky za dlhopisy FNM sú mizivé. Milióny zarobí neznáma „írska“ firma.

  • Tlačiť
  • 0

Po vyše siedmich rokoch od vyplácania dlhopisov z druhej vlny kupónovej privatizácie sa štát s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhne ďalšiemu plateniu. Írska spoločnosť so záhadným pozadím Jojan Consultants mieri k víťaznému ukončeniu dlhoročných súdnych sporov s Fondom národného majetku SR (FNM). Účet za úroky z omeškania pri vyplácaní dlhopisov môže daňovníkov vyjsť na viac ako desať miliónov eur. Fond je ochotný rokovať o mimosúdnej dohode.

Popletený zákon

Do pripravovanej druhej vlny privatizácie bývalých socialistických podnikov sa v roku 1994 zapojili viac ako tri milióny občanov. V nasledujúcom roku vláda Vladimíra Mečiara od privatizačného modelu upustila a namiesto tisíckorunových kupónových knižiek rozdala ľuďom dlhopisy s nominálnou hodnotou 10-tisíc korún. S ich splatnosťou sa počítalo o ďalších päť rokov. Po uplynutí mandátu vtedajšej vlády.

meciarovedlhopisy01.jpg

Novela zákona o prevode majetku štátu z roku 1995 určila, že dlhopisy sú splatné do konca roka 2000. Lenže v tom istom paragrafe sa o pár riadkov nižšie písalo, že fond je povinný splatiť ich do konca roka 2001. Nová vláda Mikuláša Dzurindu považovala za záväzný neskorší dátum. FNM začal ľuďom vyplácať po 456 € (vrátane výnosu) v priebehu roka 2001. Fond aj tak potrebných 1,25 miliardy eur predtým nemal. Peniaze prišli neskôr napríklad z privatizácie Slovenskej sporiteľne.

Jojan Consultants nejasnosti v zákone využila. Jej zástupcovia za zhruba šesť a pol eura skupovali od tisícok ľudí pohľadávky na úroky z omeškania. Firma následne otvorila s FNM súdne spory o ich vyplatenie. Celkovo ide vo vyše stovke prípadov zhruba o 8,8 milióna eur. Časť z nich formálne vedie firma Claims. Zastupuje ju rovnaký právnik ako Jojan Consultants.

Bez šancí

FNM sa spočiatku darilo na bratislavskom krajskom súde, v roku 2003 zaznamenal úspech aj na Najvyššom súde SR. Naopak, koncom roka 2006 bola v inej čiastkovej žalobe pred dovolacím senátom najvyššieho súdu úspešná írska firma. Súd vtedy rozhodol, že dlhopisy boli splatné ku koncu roka 2000.

Nevyspytateľnosť rozhodovania pokračovala v roku 2007, keď súd opäť rozhodol v prospech fondu. Žalobcovia sa obrátili na Ústavný súd SR, ktorý im dal v decembri minulého roka za pravdu. Rozsudok najvyššieho súdu v prospech FNM zrušil.

Fond sa pokúšal argumentovať, že ak by aj boli dlhopisy splatné na konci roka 2000, záujemcovia si mali prísť po peniaze osobne do fondu. Keďže tak neurobili, mali stratiť nárok na úroky z omeškania. Lenže tento postoj sa pred súdmi obhájiť nepodarilo. Bol to práve fond, ktorý cez médiá informoval, že ľudia si nemajú chodiť po peniaze do jeho sídla.

Spor sa začal nezvratne vyvíjať v neprospech štátu koncom minulého mesiaca. Najvyšší súd v apríli bez možnosti dovolania potvrdil pol tucta rozsudkov krajského súdu, ktoré rešpektovali skoršie stanoviská najvyššieho i ústavného súdu v prospech vymáhačov úrokov.

Išlo zatiaľ iba o spory, ktoré sa týkajú zlomku žalovanej sumy. Väčšina nárokovaných pohľadávok je sústredená v troch balíkoch po vyše dva milióny eur. O prvom z nich začal pojednávať Krajský súd v Bratislave pred dvoma týždňami, výsledok možno očakávať na jeseň.

Nepriaznivý vývoj na súdoch motivoval FNM uvažovať o mimosúdnej dohode. „Situáciu si uvedomujeme a sme ochotní rokovať,“ potvrdila hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová. Podľa informácií TRENDU sa uvažuje o vyplatení okolo siedmich miliónov eur. Právny zástupca Jojan Consultants Igor Macúch povedal, že ak k dohode nedôjde, štát by to stálo o milióny viac: na pohľadávke i na ďalšom vedení súdnych sporov.

Do Panamy

Kto v skutočnosti na spore zarobí, nie je ľahké zistiť. Pátranie po majetkovom pozadí Jojanu zaviedlo TREND do Panamy. Podľa írskeho obchodného registra má firma dvoch akcionárov zo stredoamerického štátu sídliacich na rovnakej adrese – Guls Generale Finance a Narcisse Finance. V iných ako slovenských médiách sa meno Jojan Consultants spomína málo, aj to v značne divokých súvislostiach.

Ruská tlač firmu spája s menom Michaila Syroježina. Tento bývalý podpredseda predstavenstva televíznej spoločnosti Peterburg – piaty kanál žije už desať rokov v Spojených štátoch. Najskôr tam čelil obvineniu z prania špinavých peňazí, neskôr sa stal tajným agentom FBI a zúčastňoval sa na odhalení špičiek ruskej mafie v USA. V súčasnosti je na neho v USA podaných viacero žalôb za machinácie a jeho fotografia visí na stránkach Interpolu.

Podľa ruského denníka Vremja novostej sa peterburská spoločnosť snažila v 90. rokoch aj pomocou Jojan Consultants nakúpiť techniku. Výsledkom operácie bolo podľa ruskej prokuratúry zmiznutie dvoch miliónov dolárov.

FBI údajne zistila, že zhruba milión dolárov smerovalo na účet Jojan Consultants v anglickej Lloyds Bank. Právny zástupca spoločnosti v slovenských súdnych sporoch I. Macúch odmietol zverejniť informácie o pozadí firmy. V prostredí FNM sa o nej hovorí ako o „ľuďoch, ktorých nevieme identifikovať“.

Foto - Maňo Štrauch

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)