Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Medzinárodná jadrová dohoda v Iráne je na pokraji kolapsu

01.05.2019, 13:27 | TASR

Medzinárodná jadrová dohoda o jadrovom programe Iránu z roku 2015 je na pokraji kolapsu. Vyhlásil to námestník iránskeho ministra zahraničných vecí Abbás Araghčí.

  • Tlačiť
  • 0

„Diplomacii sme venovali veľa času, ale čo je dosť, to je dosť... Jadrová dohoda sa rýchlo blíži do svojej záverečnej fázy," napísal A. Araghčí v stredajšom vydaní iránskych novín Etemad.

Reagoval tak na najnovšie sprísnenie ropných sankcií voči Teheránu. Ostatní signatári dohody sú podľa A. Araghčího v tomto smere bezmocní a postoj Spojených štátov zmeniť nedokážu.

Neprehliadnite

Washington minulý týždeň oznámil, že ruší všetky doterajšie výnimky zo zákazu dovozu iránskej ropy. Cieľom tohto opatrenia je podľa Bieleho domu „znížiť vývoz iránskej ropy na nulu a pripraviť tak Teherán o hlavný zdroj jeho príjmov".

Prezident Donald Trump sa vlani rozhodol jednostranne odstúpiť od medzinárodnej dohody, na ktorej základe sa Irán vzdal vývoja svojho jadrového programu výmenou za zrušenie zahraničných sankcií.

Zvyšní signatári (EÚ, Británia, Francúzsko, Nemecko, Čína a Rusko) dohodu stále dodržujú a usilujú sa ju zachrániť, najmä v ekonomických aspektoch. Podľa A. Araghčího však v tomto smere prakticky nič nepodnikli.

Najnovšie americké sankcie voči Iránu, v podobe zrušenia spomínaných výnimiek, majú vstúpiť do platnosti vo štvrtok 2. mája. Krajinám, ktoré by napriek tomu pokračovali v nákupe iránskej ropy, budú hroziť sankcie zo strany USA.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Donald Trump, Irán, USA

Diskusia (0 reakcií)