Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Menové vojny sa začínajú. Čína oslabuje jüan

05.08.2019, 11:35 | © 2019 News and Media Holding

Minulý týždeň americký prezident rozbúril doteraz pokojné letné vody finančných trhov svojim rozhodnutím zaviesť nové clá na čínske tovary. Čína sľúbila odvetu, ktorá prišla v pondelok. Čínska centrálna banka uvoľnila kurz domácej meny na 11-ročné miminá a čínska vláda odporučila firmám zastaviť nákupy amerických poľnohospodárskych plodín. Obchodná vojna sa prehupla do fázy menových vojen. Finančný trh vykazuje známky silného napätia a môže odštartovať väčší výpredaj.

  • Tlačiť
  • 2

Donald Trump vo štvrtok rozhodol o nových clách na čínske tovary. Svojim rozhodnutím primäl investorov k úteku do bezpečia vládnych dlhopisov a amerického dolára.

Sedem

V pondelok situáciu eskalovala Čína, ktorá umožnila, aby sa kurz domácej meny prehupol cez úroveň sedem jüanov za dolár, čo je najnižšia úroveň od mája 2008. Až doteraz čínska centrálna banka všemožne bránila túto úroveň, ktorá bola považovaná za čiaru v piesku.

Neprehliadnite

Americký prezident sa dlhodobo sťažoval, že Čína umelo znehodnocuje kurz domácej meny, aby tým získala proexportnú výhodu. Čím je kurz jüanu nižší, tým lacnejšie sú exporty čínskych tovarov do sveta. Pri ich väčšej produkcií sa zvyšuje ekonomický rast v krajine draka a klesá v USA.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy akcie, Donald Trump, jüan, obchodné vojny