Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nudné Nemecko? Merkeland, kam oko dovidí? Len na prvý pohľad

25.09.2013, 12:25 | Adrian Peter Pressburg | © 2013 News and Media Holding

Nemecké voľby do Spolkového snemu (Bundestagu) vyhral uplynulú nedeľu s drvivou prevahou konzervatívny blok CDU/CSU Angely Merkelovej. Doterajší koaličný partner - FDP dokonca skončil pred vstupnou bránou do Bundestagu, keď neprekročil ani päťpercentný prah zvoliteľnosti.

  • Tlačiť
  • 0

Matka národa

Viacerých zahraničných novinárov prekvapil posun v ponímaní pomenovania “Mutti” (“mamka”) pre šéfku nemeckej exekutívy. Má odtienky hanlivé, ironické a posmešné, ale na Angelu Merkelovú sa v povedomí verejnosti vzťahujú takmer bez výnimky také, ktoré sú vľúdne až láskyplné. 59-ročná A. Merkelová, ktorá sa až na farbenie vlasov neusiluje vyzerať mladšou, pôsobí na verejnosť ako starostlivá a dobromyseľná teta.

Tohto dojmu sa už dávnejšie chytila mašinéria politického marketingu CDU, ktorá vyrobila pre túto inak bezdetnú ženu imidž matky národa. Volebná kampaň prominentnej uchádzačky potom prešla podľa americkej metodiky na odklon od podstaty tém a upriamovanie na osobu a osobnosť A. Merkelovej. Od verbalizácie k vizualizácii. Medzi najčastejšie slogany na billboardoch patrilo dvojslovné “für Deutschland”, t.j. (Merkelová) “za Nemecko”. S bodkou na konci, na znak, že viac ani netreba dodávať.

Počet parlamentných strán v Bundestagu klesol z piatich na štyri. Dve väčšie (CDU/CSU a sociálni demokrati SPD) zmohutneli a dve menšie (Zelení a Ľavica – Die Linke) zdrobneli. Stálicou na politickej oblohe krajiny ostala i na sklonku svojho druhého volebného obdobia kancelárka A. Merkelová. V prieskumoch verejnej mienky vysoko prečnievala nad všetkými súpermi.

Priazeň jej vyjadroval i nemalý segment nevoličov CDU/CSU. Pociťujú k nej úctu a vďaku za rozvážne riadenie štátu počas krízových turbulencií, ktoré nepominuli ani päť rokov po vypuknutí svetovej finančnej kalamity. Stúpol počet voličov, ktorí hlasovali v predstihu poštou. Pred štyrmi rokmi si vybral tento spôsob odovzdania volebného lístku každý piaty občan, minulý týždeň už každý štvrtý.

Pokoj na duši

V časoch, keď jedna medzinárodná inštitúcia za druhou chrlili nie príliš optimistické prognózy ďalšieho vývoja ekonomiky eurozóny, dodávalo vyrovnané vystupovanie kormidelníčky nemeckej vlády ľuďom prepotrebný pokoj na duši. Nemci po návrate z letných dovoleniek v európskom Stredomorí s úľavou konštatovali, že sa im v porovnaní s Južanmi nedarí práve najhoršie. Z toho potom plynula emocionálne ladená vďaka “mamke Merkelovej” a zdráhavosť pri zaškrtávaní iných strán než CDU/CSU na volebných lístkoch.

Predvolebné ódy v mediálnych spotoch na “Angie” zaplavili krajinu do takej miery, až sa stratégovia CDU obávali presýtenosti a ochabnutia záujmu voličov o účasť na voľbách. Nemci však napokon nesklamali a k volebným urnám ich prišlo 71,5 percenta. Bolo to takmer o percentuálny bod viac než pred štyrmi rokmi.

Predzvesti z Bavorska

Niektorí pozorovatelia z Ruska poukazovali na paralely s marcovými prezidentskými voľbami v ich domovine, keď voličov odvšadiaľ oslovoval Vladimir Putin ako garant stability a istôt. Zahraniční novinári, ktorí pricestovali týždeň pred spolkovými voľbami do Mníchova sledovať tie bavorské krajinské, sa tam utvrdili v presvedčení, že A. Merkelová je na najlepšej ceste k volebnému triumfu.

Bavorskí kresťanskí socialisti (CSU) tvoriaci sesterskú stranu CDU si uchmatli takmer 48 percent hlasov a deklasovali všetku konkurenciu. Slobodnej demokratickej strane (FDP) dokonca zarúbali cestu do nového krajinského parlamentu, keď sa jej ušlo iba 3,3 percenta hlasov. Politické nálady v podalpskom Bavorsku bývajú pomerne spoľahlivým indikátorom volebného zápolenia na spolkovej úrovni. Umieráčik v Nemecku nad FDP zazvonil už tam.

Novinárov, ktorí sa nevybrali z Mníchova do Berlína, odmenila bavorská metropola Mníchov nepriamo deň pred spolkovými voľbami otvorením azda najznámejšieho festivalu piva na svete – legendárneho Oktoberfestu.

Krígle s penivým pivom ľahko rozväzujú jazyky a vnímavý návštevník sa na 180. výročnom Oktoberfeste podozvedá všeličo o skutočných postojoch bežných ľudí strednej triedy k domácej a zahraničnej politike Nemecka.

Rozhovory zbavené fráz zo slovníka politického marketingu CDU Angely Merkelovej alebo CSU Horsta Seehofera vyplavujú na povrch “politicky nekorektné”, ba i tabuizované námety. Propagandistický portrét Merkelandu ako ostrova stability v mori eurobúrok, so spokojným obyvateľstvom a starostlivou vládou, nadobúda trhliny. Z tých zapácha zatuchlina, ktorú hlavné mienkotvorné médiá prakticky vôbec neprevetrávajú.

Búranie dogiem

Vari najháklivejšiu tabuizovanú tému predstavuje spoločná európska mena. Všetky nemecké vládne garnitúry presadzujú od zavedenia eura i jeho udržanie. Kým v predchádzajúcich rokoch vyslovovali aspoň výhrady, pripomienky, či podmienky, vlani sprísnil kabinet Angely Merkelovej kurz. Zhodou okolností v súlade so záväzkom guvernéra Európskej centrálnej banky Maria Draghiho z júla 2012: "V rámci nášho mandátu je ECB pripravená urobiť pre záchranu eura všetko, čo sa dá. A môžte mi veriť, že to bude postačovať," citovala ho vtedy agentúra Reuters.

"Keď padne euro, padne aj Európa" – i tak by sa dala zosumarizovať kategorické “Áno pre euro” z predvolebných vystupovaní A. Merkelovej.

„Vždy je alternatíva“

Žiadna z etablovaných parlamentných strán nezabŕdala do eura. Bola to tabuizovaná téma, o ktorej sa debatovalo na okrajoch nemeckej politickej scény. A za nimi. Až do februára 2013, keď skupinka intelektuálov a ekonómov rozčarovaná takýmto dogmatizmom založila Alternatívu pre Nemecko - Alternative für Deutschland (AfD). Prvý zjazd strany prebehol až 14. apríla. O päť mesiacov ju delili len tri desatinky percenta od vstupu do Bundestagu.

Polit-marketing Merkelovej a jej idylizovaného Merkelandu, v ktorom “spojíme sily pre spoločné dobro”, narazil na nečakanú prekážku. Vyvstali mu protivníci, ktorí neboli proti Európskej únii a zásadám, na ktorých vznikla: trhovému hospodárstvu so spoločným trhom, voľným obchodom a slobodným pohybom občanov. Namietali “iba” proti spoločnej mene vzhľadom na stúpajúce náklady na jej udržiavanie v zoskupení výkonnostne krajne nevyrovnaných národných ekonomík.

Tvrdili, že súčasná eurozóna je príťažou, a nie prínosom pre chod a prosperitu Európskej únie. Nepredkladali zázračné recepty na nápravu situácie a nežiadali ani paušálne zrušenie eura a návrat k národným menám. Navrhovali však otvorený, vecný a odborný spoločenský dialóg o menovej integrácii únie a o celkovom integračnom procese.

Nepovažujú za svätokrádež odobrať krajinám s nízkovýkonnými ekonomikami ako Grécko spoločnú menu, ani za zradu Európy prípadným návratom Nemecka k nemeckej marke, ak by zúženie eurozóny na menší okruh krajín s približne rovnako výkonnými ekonomikami nebolo uskutočniteľné.

Duch vypustený z fľaše

Volanie po diskusii pred predsudkov o alternatíve pre Nemecko v oblasti spoločnej meny vnieslo do Merkelandu závan čerstvého vzduchu. Politický establishment v Berlíne a Bruseli zatrúbil na poplach. Onálepkovali AfD ako krajne pravicovú, pravicovo-populistickú a euroskeptickú stranu so sympatizantmi blízkymi k nacionalistickej pravici.

Napriek tomu sa volanie AfD po hľadaní alternatív voči direktívam komisárov z Bruselu a technokratov z frankfurtskej ECB nedalo úplne spochybniť, zosmiešniť, alebo zdiskreditovať. 4,7 percenta odovzdaných hlasov pre AfD ukázalo, že nie všetci Nemci sa nechali uhojdať chlácholivou kampaňou CDU/CSU “mamky Merkelovej”. Strana AfD sa síce nedostala do Spolkového snemu, ale zástupcovia Alternatívcov smú kandidovať na jar do Európskeho parlamentu, kde je prah zvoliteľnosti len trojpercentný. Dialóg sa prenesie na celoúniovú pôdu.

Výsledky volieb v Nemecku

strana

voľby 2013

mandáty 2013

voľby 2009

CDU/CSU

41,5 %

311

33,8 %

SPD

25,6 %

192

23,0 %

Die Linke

8,5 %

64

11,9 %

Zelení

8,4 %

63

10,7 %

Alternative für Deutschland

4,7 %

-

-

FDP

4,8 %

-

14,6 %

PRAMEŇ: Spolkový štatistický úrad, predbežné výsledky. Spolkový snem bude mať dovedna 630 poslancov.

  • priamo volený v Nemecku je len Spolkový snem (Bundestag). Zloženie Spolkovej rady (Bundesrat) určujú lídri vlád jednotlivých 16 spolkových krajín, na ktoré pripadá počet poslancov podľa ich počtu obyvateľov
  • Spolková rada nedokáže zablokovať obyčajný zákon – Bundestag ju môže prehlasovať väčšinou všetkých poslancov. De facto právo veta však má pri zmenách ústavy a pri otázkach, ktoré by sa dotýkali právomocí spolkových krajín
  • v Spolkovej rade doteraz A. Merkelová nemala väčšinu ani s FDP. Predsedom je Winfried Kretschmann z ľavicového Bündnis 90/Die Grünen
  • pri voľbách do Spolkového snemu odovzdáva nemecký volič dva hlasy – jeden za svoj obvod a druhý celoštátnej straníckej listine. Do Bundestagu sa dostanú len strany, ktorých kandidátky získajú viac než päť percent hlasov. Mandáty sa delia najprv podľa výsledkov celoštátnych kandidátnych listín. Potom sa „dorovnajú“ podľa obvodov

Predseda FDP Philipp RöslerZdroj: SITA / AP

FDP mala obavy z volebného neúspechu obavy už pred voľbami, týždeň pred celoštátnym hlasovaním totiž neuspela v Bavorsku. Žiadala pravicových voličov o „druhý hlas“, A. Merkelová však odkázala, že jej strana nemá žiadne hlasy na rozdávanie.

Volebný líder SPD Peer SteinbrückZdroj: SITA / AP

SPD si síce oproti roku 2009 polepšila, stále však pre ňu ide o druhý najhorší výsledok v povojnovej histórii.

Zakladateľ protestnej strany Alternatíva pre Nemecko Bernd LuckeZdroj: SITA / AP

Alternatíve pre Nemecko len tesne unikol vstup do parlamentu. Strana sa pritom po prvý raz oficiálne predstavila len v apríli.

Nemecká kancelárka Angela MerkelováZdroj: SITA / AP

CDU/CSU so ziskom 41,5 percenta hlasov získala najlepší výsledok od roku 1990. Vtedy ju podporilo 43,8 percenta voličov. Pred rokom 1990 však dosahovala CDU/CSU pravidelne ešte lepšie volebné výsledky. Víťazstvo A. Merkelovej je preto historické, ale len z pohľadu posledných 20 rokov.

Staršie vydania Volieb vo svete si môžete prečítať po kliknutí na tento link

Pôvodný článok sme 25.9. 2013 nahradili textom od spolupracovníka TRENDU.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Merkelová, Nemecko, voľby, Voľby vo svete

Diskusia (0 reakcií)