Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mestá a obce bojujú o podielové dane. Berú nám aj z mála, tvrdia

05.09.2019, 19:00 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Nemáme na opravu ciest ani na domovy dôchodcov, plačú kraje a mestá, ktoré protestujú proti návrhu na znižovanie daní pre ľudí z dielne Mosta-Híd. Oponenti im odkazujú, nech zvýšia miestne dane. ZMOS tvrdí, že ak by mali výpadky z podielových daní nahradiť miestnymi daňami, museli by ísť prudko hore.

  • Tlačiť
  • 3

Nestáva sa často, aby štyri desiatky starostov a primátorov protestovali pred slovenským parlamentom. Tento týždeň to urobili. V žalúdku im leží novela zákona o dani z príjmov. Tá je v parlamente a môžu ju schváliť už v septembri.

Čo sa má zmeniť

Kľúčová navrhovaná zmena je zvýšiť nezdaniteľnú časť základu dane pre fyzické osoby. Bežný človek si tak znížením dane prilepší do vlastného vrecka o niekoľko desiatok eur ročne.

Lenže mestá, obce a kraje touto novinkou stratia. Gro ich príjmov totiž pochádza z podielových daní od fyzických osôb. Ak sa tie znížia, prídu podľa odhadov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) o 149 miliónov eur ročne.

Samotným mestám a obciam ubudne z ich príjmov viac ako 105 miliónov eur ročne. RRZ vypočítala, že zmena by viedla k zvýšeniu disponibilných príjmov rodín priemerne o 0,4 percenta, v prepočte by si polepšili len o 3,8 eura mesačne.

„Zavedenie navrhovaného opatrenia by malo v strednodobom horizonte prognózy negatívny vplyv na saldo verejnej správy vo výške 0,1 percenta HDP, čo predstavuje 136 miliónov eur v roku 2020,“ dodáva RRZ v analýze vplyvov návrhu zákona.

Neprehliadnite

Dopady na cesty aj dôchodcov

Samosprávy tvrdia, že takého zníženie daní by ľuďom pomohlo iba minimálne a im to značne uškodí. „Mesačne by si človek znížil daň zhruba v sume jedného stravného lístka, na druhej strane my máme investičný dlh na cestnej infraštruktúre a bojujeme so starnutím obyvateľstva,“ argumentuje Ondrej Lunter, podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy dane, mestá, samosprávy