Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mestá môžu vyzerať inak. Pozrite si unikátne projekty cyklistickej architektúry

25.06.2019, 07:25 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

V Amsterdame v júni odštartovali nápaditú ukážku stavieb, ciest a riešení, ktoré majú ľuďom v mestských či prímestských častiach uľahčiť cestovanie na bicykli. Prehliadka s názvom Bicycle Architecture Biennale (BAB) obsahuje 15 vybraných projektov z deviatich krajín.

  • Tlačiť
  • 36

Jedenásť z nich už je realitou, zvyšné existujú ako koncepcie na papieri. Štyri projekty pochádzajú z Holandska, teda z krajiny, ktorá patrí k cyklistickým rajom – približne 43 percent obyvateľov tejto krajiny bicykluje každý deň.

Projekty sú tematicky rozdelené do troch kategórií – cesty, pripojenia a destinácie. Dizajnérske riešenia jednotlivých projektov majú inšpirovať ďalšie mestá, aby sa odhodlali na podobné projekty.

Zdroj: BYCS / BAB

50by30

Cyklistická architektúra má uľahčiť prepájanie rastúceho počtu cyklistov a všetkých aspektov mestského života, vytvárať rovnováhu medzi pohybom a pobytom ľudí, viesť obyvateľov k zdravšiemu životnému štýlu, čistejšiemu životnému prostrediu a udržateľnejšiemu hospodárstvu mesta, vysvetľuje holandská organizácia BYCS, ktorá výstavu BAB iniciuje.

Organizácia tvrdí, že dobre vyriešená cyklistická infraštruktúra prináša viaceré sociálne, hospodárske a environmentálne výhody. Jej najodvážnejšou ambíciou je docieliť stav „50by30“, teda aby 50 percent všetkých výletov a jázd v rámci mesta do roku 2030 vykonávali ľudia práve na bicykloch.

K priekopníckym projektom patrí napríklad najväčšie cyklistické parkovisko v Utrecht Central Station, ktoré má čoskoro pojať až 13 500 bicyklov. Za zmienku stojí aj jedinečný cyklistický „dvojkruh“ v belgickej provincii Limbursko, čo je 700 metrov dlhá a 10 metrov vysoká oceľová konštrukcia, ktorá cyklistov vedie okolo stromov a takmer ponad ne.

Zdroj: BYCS / BAB

  • Tlačiť
  • 36

Tagy cyklistika, TREND na Instagrame