Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Mexická nebeská polícia bojuje proti zločinu modlitbami

16.07.2017, 21:09 | ČTK

“Vyberieš si doláre, alebo guľku do hlavy?" V ten deň si mexický policajt Leonel Guillermoprieto zvolil doláre. Od tej doby sa kajal a založil takzvanú nebeskú políciu, organizáciu kresťanských policajtov, ktorí bojujú proti kriminalite modlitbami, píše agentúra AFP.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Táto atypická jednotka zahŕňa takmer 5 200 federálnych a miestnych policajtov a vojakov, z ktorých niektorí sú ešte v aktívnej službe. Chcú šíriť dobré slovo v katolíckej krajine s laickými inštitúciami, ktorú sužuje násilie a obchod s drogami.

Z vlastnej skúsenosti

Tridsaťsedemročný Leonel Guillermoprieto, obor merajúci takmer dva metre, verí, že svojimi "nebeskými" operáciami zlikviduje korupciu vnútri bezpečnostných síl, ktoré sú často v spojení s kriminálnikmi.

Pri svojich stretnutiach so zástupcami bezpečnostných síl hovorí o vlastnej minulosti skorumpovaného policajta, ktorý našiel Boha, a vysvetľuje, ako po tom, čo prijal úplatok, bol zatknutý a musel opustiť rady polície.

"Jazdil som do Strednej Ameriky, nakupoval tam drogy a posielal ich do Európy. Zarábal som veľa peňazí," hovorí. Čoskoro však bol zatknutý v Guatemale a potom v Spojených štátoch, kde mal stráviť 25 rokov vo väzení. Tam sa pripojil k skupine veriacich väzňov. Jeho organizácia sa zrodila práve toho dňa, 22. septembra 2007.

Leonel Guillermoprieto strávil vo väzení nakoniec len 15 mesiacov vďaka sudcovi, ktorý voči nemu prejavil súcit. "Z väzenia ma dostal Boh, aby som mu slúžil," hovorí a oblieka si uniformu nebeskej polície.

Na správnu cestu

Organizácia, ktorú vedie, je štruktúrovaná ako iné bezpečnostné zbory: jednotliví členovia sú zodpovední za regióny a nosia uniformu podobnú tej, čo nosia mexickí federálni policajti. Jediným výrazným rozdielom je to, že nenosí zbraň, ale na prsiach majú kríž a v ruke bibliu.

Dúfajú, že sa im podarí presvedčiť skorumpovaných policajtov, aby sa dali na správnu cestu. "Niektorí si myslia, že hovoríme, že biblia môže urobiť všetko. Nehovoríme im, aby nepoužívali svoju zbraň, ale aby ju používali v rámci zákona," vysvetľuje L. Guillermoprieto.

To je ťažká úloha v krajine, kde je podľa údajov Štátneho štatistického úradu viac ako polovica policajtov skorumpovaná.

Násilie v Mexiku sa zvýšilo v posledných viac ako desiatich rokoch po tom, čo vláda rozhodla o mobilizácii armády v boji proti drogovým kartelom. Odhaduje sa, že za týchto násilností prišlo o život viac ako 186-tisíc ľudí. Len za tohtoročný máj bolo v Mexiku registrovaných 2186 vrážd. Niektorí policajti priznávajú, že sú v boji proti kriminalite bezmocní.

"Je nás 250 na 265 štvrtí," hovorí šéf polície a zároveň člen nebeskej polície v Tlalnepantle Eduardo Aguilera.

Na strane Boha, na strane Satana

Viera pomáha jeho organizácii znižovať násilie, myslí si. "Prijali sme túto misiu, pretože vieme, že nie sme sami. Za nami stojí ktosi významný, a tým je Ježiš," hovorí a začína spolu s ďalšími policajtmi modlitbu.

Prítomnosť otvorene kresťanských policajtov v krajine, ktorá sa pýši tým, že oddeľuje verejné záležitosti od náboženstva, vyvoláva nepokoj. Leonel a jeho skupina uisťujú, že rešpektujú laický charakter mexického štátu. Občas sa im však ich kolegovia vyhrážajú.

"Veľa našich kolegov namiesto toho, aby verili v Boha, stoja na strane Satana. Niektorí dokonca obetujú zvieratá, alebo prepadli čarodejníctvu," tvrdí L. Guillermoprieto.

Napriek všetkému verí, že jeho poslanie má zmysel. "Ak nás zabijú pri tom, ako pracujeme podľa našej viery, zomrieme šťastní," dodáva.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy drogy, Mexiko, polícia

Diskusia (0 reakcií)