Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mier je krehký, vytvorme spoločnú európsku armádu, opakuje Macron

06.11.2018, 11:46 | TASR

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok opäť navrhol vytvoriť „skutočnú európsku armádu“, aby sa európsky kontinent mohol lepšie chrániť pred Čínou, Ruskom a dokonca aj Spojenými štátmi. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

  • Tlačiť
  • 20

Myšlienku vytvoriť spoločné európske ozbrojené sily a spoločný obranný rozpočet E. Macron opakuje od svojho nástupu do prezidentskej funkcie v máji minulého roku. „Európanov neochránime, ak sa nerozhodneme mať skutočnú európsku armádu,“ vyhlásil v rozhovore, ktorý v utorok odvysielala rozhlasová stanica Europe 1.

„Zoči-voči Rusku, ktoré je na našich hraniciach a ktoré ukázalo, že môže byť hrozbou... by sme mali mať Európu, ktorá sa dokáže ubrániť, radšej vlastnými silami, bez závislosti od Spojených štátov, a suverénnejším spôsobom,“ dodal.

E. Macron poukázal aj na to, že Európa teraz zápasí s mnohopočetnými pokusmi o zasahovanie do svojich vnútorných demokratických procesov a kyberpriestoru. Bez konkretizovania E. Macron v rozhovore spomenul „autoritárske mocnosti, ktoré sa opäť objavujú a znova vyzbrojujú na hraniciach Európy“.

Neprehliadnite

Vyzval Európanov, aby „sa chránili pred Čínou, Ruskom a dokonca aj pred Spojenými štátmi“, pripomínajúc takto nedávne rozhodnutie Bieleho domu odstúpiť od zmluvy o jadrovom ozbrojení.

E. Macron sa v tejto súvislosti spýtal, kto bude v takom prípade „hlavnou obeťou“, a odpovedal, že „Európa a jej bezpečnosť“. Dodal tiež, že „mier v Európe je krehký“.

Francúzsky prezident poskytol tento rozhovor pre Europe 1 v pondelok večer vo Verdune na severovýchode Francúzska, kde sa zúčastnil na spomienkových podujatiach súvisiacich s výročím konca prvej svetovej vojny.

E. Macron, ktorý bude v nedeľu v Paríži pri príležitosti 100. výročia uzavretia prímeria hostiť mnohých štátnikov vrátane prezidentov USA a Ruska, Donalda Trumpa a Vladimira Putina, varoval v rozhovore aj pred nárastom nacionalizmu. Poukázal pritom na podobnosť medzi súčasnosťou a 30. rokmi 20. storočia, vtedajšou finančnou krízou a „nacionalizmom, ktorý stál na obavách ľudí“.

„Mier a prosperita, ktorú Európa zažíva už 70 rokov, je zlatým vekom v našich dejinách,“ povedal, pričom upozornil, že je to skôr výnimka ako pravidlo. „Už tisíce rokov to nikdy nevydržalo tak dlho.“

  • Tlačiť
  • 20

Tagy armáda, Emmanuel Macron, Európa