Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prameň mieru: Turecko spustilo vojenskú operáciu na severe Sýrie

09.10.2019, 19:06 | TASR

Turecko spustilo vojenskú operáciu v severnej Sýrii namierenú proti Kurdom a teroristom z Islamského štátu. Oznámil to v stredu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, informovala spravodajská televízia NTV.

  • Tlačiť
  • 4

„Turecké ozbrojené sily spolu so Sýrskou národnou armádou práve spustili operáciu Prameň mieru (Mierová jar upravené 11:18) proti teroristom z PKK/YPG a Dáišu (arabský akronym Islamského štátu) v severnej Sýrii. Naším cieľom je zabrániť vytvoreniu teroristického koridoru cez naše južné hranice, ako aj nastolenie mieru v tejto oblasti,“ napísal na Twitteri turecký prezident.

Neprehliadnite

Začiatok tureckej ofenzívy potvrdil aj hovorca kurdských síl s tým, že na severe Sýrie došlo k vzdušným útokom tureckého vojenského letectva podporovaných delostreleckou paľbou. Jedným z terčov útokov je aj pohraničné mesto meste Rás al-Ajn. Kurdské milície Oddiely ľudovej obrany (YPG) ovládajú na severe Sýrie územie východne od rieky Eufrat.

Ankara ich pokladá za odnož Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je v Turecku považovaná za teroristickú organizáciu. YPG pomáhali americkým jednotkám v boji proti teroristickej organizácii IS. Američania sa však pred pripravovanou tureckou ofenzívou zo severu Sýrie stiahli.

  • Tlačiť
  • 4