Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Miest v jasliach zrejme ubudne, jasličkový zákon vyháňa hráčov z biznisu

11.05.2018, 12:32 | Tomáš Nejedlý | © 2018 News and Media Holding

Matky s deťmi, ktoré musia pracovať už krátko po skončení dojčenia, to budú mať zrejme ťažšie. Nové pravidlá ministerstva práce vyháňajú z biznisu prevádzkovateľov jaslí. Naznačujú to dáta internetového portálu Domelia, ktorý sprostredkúva drobné práce, ako sú doučovanie, upratovanie domácnosti či opatrovanie detí.

  • Tlačiť
  • 10

Za prvé tri mesiace tohto roka online portál Domelia zaznamenal prudký nárast počtu súkromných opatrovateliek, ktoré ponúkajú starostlivosť o deti. „Zaregistrovalo sa 1 191 nových opatrovateliek,“ uviedla Nikola Richterová, hovorkyňa spoločnosti Profesia, ktorá portál prevádzkuje.

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide o 70-percentný nárast. Portál, ktorý vznikol v roku 2009, aktuálne eviduje celkovo zhruba 3 200 aktívnych profilov opatrovateliek. Výrazne stúpol aj dopyt domácností po opatrovateľských službách. Od januára do marca tohto roka až o 53 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Inzerát so žiadosťou o dočasné opatrenie dieťaťa už tento rok podalo na portáli Domelia rekordných 227 domácností. Prečo sa to deje?

Po prijatí jasličkového zákona stúpol dopyt po opatrovateľkáchZdroj: Domelia

Dôvod - zlá regulácia

Prudký rast ponuky a dopytu po opatrovaní detí spôsobil podľa odborníkov takzvaný jasličkový zákon. V roku 2016 minister práce Ján Richter (Smer-SD) presadil nové pravidlá pre prevádzkovateľov jaslí, ktorých väčšina začne platiť od júla tohto roka.

Nová, prísnejšia regulácia vyžaduje od prevádzkovateľov dodatočné náklady, najmä na stavebné úpravy jaslí a opätovné získanie nových povolení od hygieny, stavebného a ďalších úradov.

„To môže trvať aj niekoľko rokov a vyžiada si stovky až tisíce eur, preto sa veľa zariadení zrejme rozhodne fungovať buď ako individuálny opatrovateľ, prípadne ako škôlka. Miest v jasliach, ktorých je už teraz málo, tak bude ešte menej,“ upozorňuje konateľka firmy Centrum Happy Michaela Radoská, ktorá prevádzkuje tri súkromné zariadenia pre deti v Bratislave. Patrí medzi 15 prevádzkovateľov, ktorým sa zatiaľ podarilo získať zápis v Bratislavskom samosprávnom kraji – aspoň podľa webstránky úradu.

Jasle, ktoré prevádzkuje v rodinnom dome, budú musieť od roku 2019 splniť napríklad aj podmienku bezbariérovosti, inštalácia pohyblivej plošiny vyjde na vyše 12-tisíc eur. „Imobilné deti pritom dávajú rodičia do účelových zariadení, ktoré majú špecializované vybavenie pre potreby takýchto detí, je pravdepodobné, že ju nikdy nevyužijeme,“ dodala.

Rastie aj počet inzerátov, ktoré hľadajú opatrovanie detíZdroj: Domelia

Stovky eur si pýtajú za svoje služby odborníci, ktorí vydávajú potvrdenia o splnení normy hlučnosti, rovnako vyjde meranie svetelnosti, rozbor vody a podobne. To všetko sú často potvrdenia, ktoré prevádzkovateľ už v minulosti predložil, no pre zmenu pravidiel ich musí predložiť opäť.

„Pre veľkých prevádzkovateľov to môže byť splniteľné, ale ak máte desať detí a zrazu máte zaplatiť ďalších tritisíc eur, pretože kvôli novým priestorovým normám musíte presunúť výdajňu stravy z jedného rohu miestnosti do druhého, je to likvidačné,“ vysvetľuje M. Radoská. To, čo na prvý pohľad vyzerá pozitívne ako zvýšená podnikateľská aktivita, je teda skôr presun prevádzkovateľov jaslí do menej regulovanej sféry podnikania.

Namiesto jaslí opatrovateľky

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy Ján Richter, jasle, materská, ministerstvo práce, vzdelávanie