Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Mihol sa okolo firmy zapletenej do DPH podvodov, stal sa z neho vysoký úradník

11.02.2016, 10:30 | Xénia Makarová | © 2016 News and Media Holding

TREND nedávno informoval o obrej DPH kauze, do ktorej mali byť zaplatené aj špičky Smeru. Portál Aktuality.sk zistil, že firmu Tatra Trade Corporation (TTC), srdce celého daňového podvodu za takmer 80 miliónov eur, zastupoval v rokoch 2004 až 2006 právnik Vladimír Gürtler, ktorého súčasný vládny kabinet vymenoval za podpredsedu predstavenstva Centrálneho depozitára cenných papierov. Depozitár vlastní Burza cenných papierov, ktorú riadi ministerstvo hospodárstva. V. Gürtler bol vo funkcii od augusta 2012 do októbra 2013.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

V. Gürtler podľa Zbierky listín obchodného registra zastupoval v rokoch 2004 až 2006 holandského spolumajiteľa firmy TTC – spoločnosť Lampje Beheer. Išlo o zastupovanie „vo všetkých právnych, majetkových a akýchkoľvek iných veciach“. Druhým majiteľom bol Milan Chovanec, hlavná postava celého podvodu, ktorý je momentálne podľa informácií TRENDu mimo Slovenska. V roku 2012 reťazec odhalila polícia, M. Chovanca zadržala a ten začal o organizovaní podvodov vypovedať. Podľa jednej z jeho výpovedí, na ktorú sa portál odvoláva, TTC robila karuselové podvody už v roku 2005.

Mlčia

Burza pre Aktuality.sk uviedla, že V. Gürtlera do funkcie vybrala v súlade so zákonom. „Nie sme oprávnení vyjadrovať sa k iným aktivitám JUDr. Vladimíra Gürtlera,“ povedal generálny riaditeľ burzy Peter Kubrický. Samotný právnik sa k zastupovaniu firmy TTC, ktorá je zapletená do daňových podvodov, pre portál nevyjadril.

Po odchode z funkcie kandidoval V. Gürtler na post župana Košického samosprávneho kraja. V roku 2014 kandidoval za mestského poslanca v Košiciach, vlani bol niekoľko mesiacov Kotlebovým hovorcom.

Organizovaná skupina počas piatich rokov cez fiktívne vratky DPH či znižovaním si vlastnej DPH obrala štát o takmer 80 miliónov eur. Týždenník TREND má k dispozícii informácie, ktoré vyzerajú ako vyšetrovací spis. Hlavný aktér podvodov v nich spomína aj mená dvoch členov vlády – ministra vnútra Roberta Kaliňáka a ministra dopravy, ktorý bol v predchádzajúcom období ministrom financií, Jána Počiatka.

TREND oslovil s otázkami i oboch spomínaných ministrov. J. Počiatek, ktorý toto volebné obdobie vedie rezort dopravy, uviedol, že ho nikdy nekontaktovali, aby v prospech firiem zapojených do karuselového podvodu niečo vybavil. Šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák rovnako informácie zo spisu odmietol.

„Nikdy som sa s tými ľuďmi nestretol a ani ich nepoznám. Je nutné si uvedomiť, že v tomto prípade sa obvineniami oháňa pán Milan Ch., ktorý je sám obvinený,“ reagoval. Tiež poukázal na skutočnosť, že polícia začala stíhať podvodníkov v súvislosti s nadmernými odpočtami DPH počas jeho pôsobenia na ministerstve vnútra. Prípad nie je doteraz uzatvorený.

Nenápadná adresa

Tatra Trade Corporation, srdce celého DPH karuselu, vznikla v roku 2002. Od začiatku mala dvoch spoločníkov - holandskú firmu a Milana Chovanca. Firma skončila vlani v novembri v konkurze. Na návrh Daňového úradu Bratislava ako najväčšieho veriteľa. Podľa posledného zoznamu daňových dlžníkov sa výška daňového dlhu firmy ku koncu roka 2014 vyšplhala nad 33 miliónov eur. TTC sídli od roku 2008 na adrese v nenápadnej budove v bratislavskej mestskej časti Ružinov. Na rovnakej adrese sídli množstvo ďalších firiem, často len s vizitkou na schránke vedľa recepcie.

TREND v januári informoval o miliónovej DPH kauze, v ktorej výpovede hlavného obvineného hovoria o prepojení aj na ministrov Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka. V aktuálnom čísle 6/2016 sa TREND venuje v článkoch Nadštandardné príjmy, zahmlené vzťahy a Verejnosť nevidí do príjmov politikov ich majetkovým priznaniam a podnikateľským prepojeniam

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)