Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mikloš: Fico a Kaliňák chcú využiť čas na zametanie stôp

15.03.2018, 13:36 | Katarína Ragáčová | © 2018 News and Media Holding

Prezident Andrej Kiska prijal podmienky premiéra Roberta Fica. Znamená to, že Smer bude pokračovať vo vládnutí aj najbližšie dva roky. S podporou SNS aj Mostu. Podľa Ivana Mikloša z Mesa 10 má na to z formálneho hľadiska nárok. „Tu však nejde o formálny ústavný problém,“ hovorí I. Mikloš.

  • Tlačiť
  • 6

Čo si myslíte o tom, že prezident prijal podmienky Roberta Fica ohľadom svojej demisie?

Z ústavnoprávneho hľadiska má R. Fico asi pravdu. Formálne, po odstúpení R. Fica a R. Kaliňáka je to dostatočné. Problém je, že tu nejde o formálny ústavný problém. Prezident žiadal predčasné voľby alebo zásadnú rekonštrukciu vlády.

A ak by mala byť novou ministerkou vnútra Denisa Saková, ktorá je dlhoročnou spolupracovníčkou R. Kaliňáka? To je aká zmena? Toto nie je zásadná rekonštrukcia ani formálne, ani v skutočnosti. Ako sa dá očakávať zmena od týchto ľudí? Pričom R. Fico a R. Kaliňák môžu byť v ústraní ešte v pohodlnejšej pozícii ako dnes.

Myslíte si, že môžu v novej vláde dovládnuť zvyšné dva roky?

Nová vláda ešte nevznikla. Ale aj v piatok na námestiach sa ukáže, čo si budú môcť dovoliť.

Neprehliadnite

Prečo tak urputne odmietajú predčasné voľby? Respektíve, myslíte si, že by Smer, SNS a Most-Híd pohoreli? Prieskumy verejnej mienky ukázali pokles ich preferencií.

Ako by dopadli predčasné voľby, sa nevie. Ale dali by aspoň jasnú odpoveď. A boli by do značnej miery referendom, či ľudia chcú zmenu, najmä v oblasti boja proti korupcii.

Ale je jasné, že toto referendum sa nebude konať, ak teraz vznikne rekonštruovaná vláda. Hlavný problém je, že politická kríza odkryla značnú mieru nedôvery v štát. A tá dôvera narastať nebude. Kto z toho bude profitovať? Napríklad extrémisti.

Otázka, aký je zámer R. Fica a R. Kaliňáka. Dáva mi logiku, z hľadiska toho čo a ako konajú, že chcú využiť moc na zametanie stôp.

Ale prečo im ten čas dáva aj Most-Híd?

Mňa to neprekvapilo, žiaľbohu.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy Ivan Mikloš, Robert Fico, Robert Kaliňák