Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Milióny umelých očí. Koľko kamier vás môže sledovať v jednom meste

07.12.2019, 17:00 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

Záložky na víkend | Cez pracovný týždeň človek často natrafí na mnoho zaujímavých článkov, ktoré sú však také dlhé, že nie je čas sa na ne sústrediť. A kým príde víkend, stratia sa vo víre internetu. V rubrike Záložky na víkend vám ponúkame zaujímavé články, na ktoré sa najlepšie sústreďuje pri dlhej sobotnej či nedeľnej káve.

  • Tlačiť
  • 2

Predstavte si, že žijete v metropole, v ktorej vás sleduje okolo 2,6 milióna kamier. Sledovací systém skenuje rysy ľudí na uliciach a v reálnom čase vytvára virtuálnu mapu tváre. Následne údaje porovnáva s naskenovanými tvárami z policajnej databázy. Ak existuje 60-percentná a vyššia pravdepodobnosť, že ide o hľadaného človeka, systém okamžite informuje policajné či iné zložky.

Už to nie je opis úvodu nejakej vedecko-fantastickej knihy, ale zaužívaná realita. Systémy na rozpoznávanie tváre používajú na pomoc proti kriminalite najmä v juhozápadnej Číne. V tamojšom regióne sa nachádza viacero veľkomiest, ktoré zaradili do rebríčka „najsledovanejších“ miest na svete.

V meste Chongqing sa nachádza 168 kamier na tisíc obyvateľov, v Shenzhene je to 159 kamier na tisíc obyvateľov a Šanghaji okolo 113 kamier na tisíc obyvateľov. Celkové množstvo kamier v týchto čínskych mestách sa rátajú v miliónoch. Na porovnanie, v Londýne, kde žije okolo deväť miliónov ľudí, dohliada na bezpečnosť len 627-tisíc kamier.

Kritici upozorňujú, že sledovanie ľudí v takomto rozsahu porušuje medzinárodné práva ľudí na súkromie. Podľa nich môžu svetové vlády uchovávať len údaje o ľuďoch, u ktorých sa zistilo, že sa podieľajú na protiprávnom konaní. Čínske automatizované systémy to však porušujú. Viac si prečítajte v článku Big Brother is watching na britskom webe Guardian.

Neprehliadnite

Čokoládové porno

Existujú tri

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Záložky na víkend